Jak długo należy się modlić za dusze zmarłych?Oczywiście zwykle nie wiemy, czy i kiedy dana dusza przeszła z czyśćca do nieba. Tylko w przypadku osób kanonizowanych Kościół uroczyście ogłasza, że znajdują się w chwale niebiańskiej i że można je prosić o wstawiennictwo.

Jednak żadna modlitwa za zmarłych nie jest daremna, gdyż zawsze, aż do końca świata będą dusze w czyśćcu, które potrzebują naszej modlitwy i ofiary.

Modlitwa na dusze czyśćcowe ma wartość nie tylko dla nich, lecz także dla modlących się, gdyż jest wyrazem i praktykowaniem miłości bliźniego.

3 komentarze:

 1. Warto dodać, że nasza modlitwa za duszę, która już dostąpiła chwały nieba, nie jest daremna, ponieważ owoce takiej modlitwy "przekazywane" są innym duszom czyśćcowym, które takiej modlitwy potrzebują..

  OdpowiedzUsuń
 2. A co z uzyskaniem odpustu zupełnego za duszę osoby zmarłej? Modły za jej duszę nadal powinny się odbywać po ofiarowaniu odpustu zupełnego za nią, czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mamy absolutnej pewności co do skutecznego uzyskania odpustu zupełnego, gdyż nie mamy absolutnej pewności co do istotnego warunku uzyskania, mianowicie wyzbycia się przywiązania do każdego grzechu, także lekkiego. Dlatego należy wiąć ofiarować odpusty oraz modlitwy za dusze zmarłych.

   Usuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...