Czy modlitwa czytana jest skuteczna?


Skuteczność modlitwy nie zależy ani o tego, czy jest czytana czy mówiona z pamięci, czy tzw. spontaniczna, ani od tego, z czego jest czytana. Istotna jest wewnętrzna postawa, czyli
- szacunek dla Pana Boga
- ufność
- zgodność z wolą Bożą i uległość wobec niej.
Oczywiście wewnętrza postawa ma swój odpowiedni wyraz zewnętrzny, zarówno w słowach jak też w postawie ciała.

Czytanie gotowych modlitw jest szczególnie wtedy pomocne, gdy trudniej jest się skupić. Jednak także wtedy należy umysłem i sercem wnikać w słowa.
Gotowe słowa modlitwy, zwłaszcza "Ojcze nasz", są wzorem i uczą modlitwy także własnymi słowami. Oczywiście można się modlić także wtedy, gdy nie można czytać czy posłużyć się gotową formułą.

Gdy modlitwa wydaje się nieskuteczna, wówczas należy zwrócić uwagę na swoje nastawienie i postawę. Jak sam Pan Jezus poucza, Pan Bóg wysłuchuje każdej modlitwy, która jest w Jego imieniu, czyli zgodna z Jego nauką i postawą, choć niekiedy trzeba czekać na owoce i nie zawsze są one zgodne z naszymi pragnieniami i oczekiwaniami. Pan Bóg daje więcej, obficiej i wspanialej niż to sobie zwykle wyobrażamy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...