Kłopotliwa sytuacja...Kościół nie reguluje formalnie sytuacyj, które powstają w wyniku nieprzestrzegania zasad Kościoła. Można jednak w oparciu o zwykłe reguły Kościoła na zasadzie analogii wywnioskować wytyczne postępowania.

Po pierwsze Komunia św. powinna być udzielania przy balaskach na klęcząco,
po drugie z pateną.
W razie gdy nie ma ministranta - co w niedzielę nie powinno się zdarzyć - patena powinna być trzymana przez osobę przyjmującą i podawana następnej osobie. Tak więc nie ma usprawiedliwienia dla braku pateny.

Powstała sytuacja jest niestety wynikiem szeregu wykroczeń przeciw regułom Kościoła. Potwierdza to nie tylko sensowność, lecz także konieczność stosowania tych reguł.

Winę ponosi zarówno duchowny jak też osoba w nieodpowiednim dla świątyni odzieniu (czy raczej z brakiem odpowiedniego). Aczkolwiek wina duchownego jest oczywiście większa.

Rozwiązanie podane przez duchownego jest zrozumiałe z jego strony. Nie chciał po ludzku urazić tej niewiasty sięgając do biustu. Aczkolwiek sięgnięcie byłoby w tym wypadku usprawiedliwione, a niewiasta powinna to dopuścić.

Co więcej: kapłan powinien był zadbać, by cząsteczki Ciała Pańskiego nie pozostały przy ciele. Należało wytrzeć to miejsce wilgotnym puryfikaterzem. Powinna tego dokonać sama niewiasta w miejscu dyskretnym, np. w zakrystii, odpowiednio pouczona przez kapłana. Puryfikatarz powinien być następnie potraktowany jak bielizna kielichowa.


4 komentarze:

 1. Dekold wg mnie zawsze jest nieskromny i jest odpowiedni tylko w sypialni mnałżenskiej czy u lekarza gdy jest potrzeba.Uważam że bardziej skromne jest pokazywanie ud

  OdpowiedzUsuń
 2. Przecież teraz jest dopuszczona komunia na stojąco

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopuszczenie nie świadczy o tym, że jest w porządku.

   Usuń
  2. Ale chyba świadczy o tym że katolik może przyjmować komunie na stojąco bez grzechu

   Usuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...