Czy jazda na gapę jest grzechem?


Każdy grzech zakłada świadomość i własnowolność danego czynu. Jeśli ktoś dlatego jedzie bez biletu, ponieważ zapomniał go wziąć czy kupić, to oczywiście nie ma grzechu.
Gdy jest świadomość, wówczas zaistnienie i ciężar grzechu zależy od materii i własnowolności.
Czym innym jest nagminne jeżdżenie bez płacenia za przejazd kogoś, kogo stać na kupienie, a czym innym okazyjny przejazd czy to z konieczności przejazdu bez pieniędzy przy sobie czy w sytuacji wyboru między koniecznym posiłkiem a zapłacaniem za przejazd.
Jest też następujący aspekt: jeśli komunikacja jest finansowana z podatków, a pieniędze pochodzące od podatników generalnie są wydawane rozrzutnie (np. na zbędne i szkodliwe społecznie imprezy czy dzieła "sztuki"), wówczas niepłacenie za przejazd ma inny ciężar, o ile nie ma to wpływu na wysokość wynagrodzenia pracowników komunikacji.
Tak więc grzeszność w takiej sprawie zależy od wielu czynników, także niezależnych od nas. Generalnie należy oczywiście przestrzegać zasad korzystania z przejazdów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...