Czy można łączyć różaniec za zmarłych z adoracją Najświętszego Sakramentu?


Oficjum przed wystawionym NS nigdy nie było stosowane w Kościele i nie ma żadnych podstaw w księgach liturgicznych (a samo w sobie jest liturgią), tym samym powinno być uznane za niedozwolone.
Natomiast nabożeństwo różańcowe nie jest liturgią, lecz paraliturgią. Wzięło się ono z tego, że podczas adoracji eucharystycznej odmawiano różaniec, co jest w porządku. Nie jest mi znany odnośny zakaz. W takim wypadku różaniec jest jakby dodatkiem czy wypełnieniem modlitewnym adoracji.  
Podobnie modlitwa za zmarłych była wypełniana czy uzupełniana różańcem, co jest także w porządku. Natomiast problem w łączeniu modlitwy za zmarłych z adoracją NS polega na charakterze nabożeństwa, co jest widoczne także w szatach liturgicznych: adoracja ma szaty białe, podczas gdy za zmarłych obowiązują szaty czarne. Nie należy tego mieszać. Wprawdzie formalny zakaz łączenia różańca za zmarłych z adoracją NS nie jest mi znany, to jednak z powodu rzeczonych uwarunkowań liturgicznych nie należy tego praktykować. Po prostu charakter nabożeństw - adoracji i nabożeństwa za zmarłych - jest całkowicie różny i liturgicznie niemożliwy do połączenia. 

4 komentarze:

 1. A jak wygląda sytuacja w przypadku nabożeństw czterdziestogodzinnych? Z tego co wiem jeśli takie nabożeństwo w kościele wypada 2 listopada można wtedy odprawiać Mszę Requiem w fioletowych szatach, a nie czarnych.
  Czy wtedy można celebrować Oficjum żałobne coram Sanctissimum?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma możliwości celebrowania tradycyjnego Requiem w szatach fioletowych, ani przed wystawionym Najśw. Sakramentem.

   Usuń
 2. "Natomiast nabożeństwo różańcowe nie jest liturgią, lecz paraliturgią".
  Na okładce "Przedziwnego Sekretu Różańca Świętego" św. Ludwika MG de Montforta (wyd. z 1960 r., Montfortański Ośrodek Maryjny), czytamy, że:"Chcociaż Różaniec nie jest modlitwą liturgiczną, to jednak w Kościele ma charakter półoficjalny, gdyż papieże chwalą go w sposób nadzwyczajny i zatwierdzają różnego rodzaju stowarzyszenia różańcowe".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czym innym jest liturgia, a czym innym oficjalna czy półoficjalna modlitwa.

   Usuń

Co Czcigodny Sługa Boży x. prof. Wincenty Granat sądził o koronce s. Faustyny?

  Dzięki wskazówce życzliwego czytelnika trafiłem na książkę z wypowiedzią bodaj najwybitniejszego polskiego dogmatyka katolickiego w okresi...