Jaką rangę mają wypowiedzi przedstawicieli Kościoła odnośnie charyzmatyzmu?

W tym temacie pojawiła się wyjaśniająca dyskusja:
Na koniec w skrócie: jak odróżnić wypowiedzi, które są nauczaniem Kościoła, od wypowiedzi prywatnych?

Nauczanie Kościoła
1. dotyczy prawd wiary i moralności, oraz
2. opiera się na źródłach Bożego Objawienia czyli Piśmie św. i Tradycji.

Obydwa warunki muszą być spełnione.

Oczywiście przedstawiciele Kościoła mogą się wypowiadać w różnych sprawach, także dotyczących życia Kościoła i religii. Jednak nie są to wypowiedzi Magisterium Kościoła, jeśli nie są spełnione podane wyżej warunki, a jedynie prywatne opinie, które podlegają krytycznej ocenie. Mogą one być prawdziwe i słuszne, wówczas mają swoją wagę z racji swej prawdziwości. Istotne jest pamiętać, że Kościół nie ma obietnicy asystencji Ducha Świętego dla wszystkich wypowiedzi czy aktów swoich przedstawicieli, lecz tylko do określonych powyżej.

2 komentarze:

  1. Kościół Katolicki jest coraz bardziej przerażający. Każdy po protestancku (nawet biskupi i papiez) plecie sobie - prywatnie co mu się podoba."Owoc " ekumenizmu i "dialogu". Trzeba tak gadać aby każdemu się przypodobać. Szkoda, że nikt już nie dba aby się przypodobać ale katolikom i katolickiej doktrynie.
    Szkoda, że nie istnieje już szlachetny trybunał inkwizycji ktoryby pilnował aby nauczana była nauka Kościoła a nie herezje...

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobno samego Ottavianiego na Soborze zakrzyczeli, a na koniec wyśmiali, bo jako słabo widzący starszy dostojnik potknął się i z trudem wrócił na swoje miejsce...Dzicz? Wandale niszczący liturgię i doktrynę, z dużym udziałem Hannibala (Annibale Bugnini) atakującego Rzym?

    OdpowiedzUsuń

Co Czcigodny Sługa Boży x. prof. Wincenty Granat sądził o koronce s. Faustyny?

  Dzięki wskazówce życzliwego czytelnika trafiłem na książkę z wypowiedzią bodaj najwybitniejszego polskiego dogmatyka katolickiego w okresi...