Czy objawienia Anioła z Fatimy są uznane przez Kościół?

Chodzi o objawienia, które - według pamiętnika s. Łucji wydanego w 1937 r. - dzieci z Fatimy rzekomo otrzymały w 1916 r.  Jako należąca do rzekomo objawionych wówczas modlitw podawana jest obecnie modlitwa następująca:


Po pierwsze należy jednak zauważyć, że inna wersja tej modlitwy znajduje się chociażby w książce niemieckiego kapłana i słynnego pisarza katolickiego. Wilhelm Hünermann w swojej książce z 1954 r. - wydanej oczywiście z imprimatur kościelnym - podaje słowa tzw. modlitwy anioła z Fatimy nie zawierające ofiarowania bóstwa:
Po drugie, wystarczy spojrzeć na text dekretu biskupa z 1930 r. uznającego objawienia fatimskie: podane jest dosłownie, że uznane są jedynie objawienia, które miały miejsce od 13 maja do 13 października 1917 r.


Sprawa późniejszych zapisków s. Łucji jest niejasna. Literatura na temat objawień fatimskich jest zwykle niestety na kiepskim poziomie i nie przywiązuje wagi do kwestij źródłowych. Pewne jest, że s. Łucja spisywała dodatkowe informacje dopiero po roku 1930, o czym mówi chociażby Encyclopedia Britannica:Dopiero w drugim wydaniu swoich wspomnień (z 1937 r.), już będąc w klasztorze, s. Łucja wspomniała o objawieniach anioła w 1916 r.


(źródło tutaj)

To są ogólnodostępne informacje nawet na wiki:Niestety nie są dostępne oryginalne wydania tych wspomnień. Nowe wydania całości nie są mi znane. Zaś do nowych opracowań należy podchodzić ostrożnie, chociażby dlatego, że nie mają charakteru naukowego i zwykle wykazują bardzo niechlujne podejście do źródeł. 

1 komentarz:

 1. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

  Niedawno znalazłem stronę fundacji poświęconej siostrze Łucji, a dokładniej hipotezie o podstawieniu tejże przez inną osobę:
  https://sisterlucyimposter.org/

  Gdy przejrzałem dokumentacje fotograficzną i raporty światowej sławy naukowców/ekspertów dostępne na tej stronie to przekonałem się, że s. Łucja rzeczywiście została podstawiona. Grubo...

  Polecam i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Co Czcigodny Sługa Boży x. prof. Wincenty Granat sądził o koronce s. Faustyny?

  Dzięki wskazówce życzliwego czytelnika trafiłem na książkę z wypowiedzią bodaj najwybitniejszego polskiego dogmatyka katolickiego w okresi...