O Komunii dołapnej w skrócieNa fotografii: Jan Paweł II we Wielkim Tygodniu 2005 r. jako koncelebrans przyjmuje Komunię św. na klęcząco i do ust z rąk kard. Ratzingera (źródło tutaj ).
1. Kościół jest nieomylny, gdy naucza Bożego Objawienia w sprawach wiary i obyczajów, nie gdy na coś pozwala czy nie pozwala. Zresztą: jako normę także obecnie Kościół nakazuje na klęcząco i do ust, a  stojąco i dołapnie jedynie dopuszcza i to tylko pod pewnymi warunkami, mianowicie gdy nie ma niebezpieczeństwa bezczeszczenia. 

2. Do nieomylnego nauczania Kościoła opartego na Bożym Objawieniu należy prawda, że Pan Jezus jest obecny także w okruchach konsekrowanej hostii. 

3. Obecnie przez modernistów forsowana Komunia dołapna NIE jest starożytną formą, ponieważ w starożytnej formie zwracano uwagę na to, by nie uronić okruchów konsekrowanej hostii. Dowodami są wszystkie wypowiedzi Ojców Kościoła, którzy wszyscy napominają do troski o to, by nie opuścić choćby odrobiny Ciała Pańskiego. Te dowody podaje bp A. Schneider w swojej książce "Dominus est". 

4. Dzienniczek s. Faustyny został zakazany przez Święte Oficjum m. in. z powodu treści, która może być reklamą Komunii dołapnej.

5. ŻADNE objawienie prywatne, nawet autentyczne i zatwierdzone przez Kościół, nie ma mocy wiążącej. Oznacza to, że NIE ma obowiązku wierzyć w jego autentyczność i nie ma też obowiązku wierzyć w jego treść, nawet jeśli jest zatwierdzona przez władze. P. S. W sprawie ostatniej:
Więcej było już zwłaszcza tutaj i tutaj

3 komentarze:

 1. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus+Nie jestem ani teologiem, ani Kapłanem, po prostu staram się na miarę swoich możliwości nieustannie pogłębiać swoja Wiarę Katolicką. W dyskusjach właśnie w tym temacie, używałem jako argumentów, to, że mamy polecenia błogosławienia wszystkiego co przyjmujemy, a nawet zatrute nie będzie szkodzić, bo czyż Ojciec może dać synowi, gdy prosi o chleb, kamień, albo gdy prosi o rybę, da mu węża. To są luźno wybrane cytaty z pamięci. Dziękując z góry za słowo komentarza, Pozdrawiam zapewniając o modlitwie, Króluj nam Chryste. Andrzej B. Ryfa
  .

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzienniczek s. Faustyny został zakazany przez Święte Oficjum m. in. z powodu treści, która może być reklamą Komunii dołapnej.


  Który?

  OdpowiedzUsuń
 3. "Dzienniczek s. Faustyny został zakazany przez Święte Oficjum m. in. z powodu treści, która może być reklamą Komunii dołapnej."

  Czy można prosić o źródło tej decyzji?

  OdpowiedzUsuń

Co Czcigodny Sługa Boży x. prof. Wincenty Granat sądził o koronce s. Faustyny?

  Dzięki wskazówce życzliwego czytelnika trafiłem na książkę z wypowiedzią bodaj najwybitniejszego polskiego dogmatyka katolickiego w okresi...