Czy duszpasterz może wykluczyć zwolenników x. Natanka od Komunii św.?


O ile mi wiadomo, na zwolenników x. Natanka nie została nałożona żadna kara kościelna, ani exkomuniki, ani interdyktu. Tym samym duszpasterz nie ma prawa odmówić udzielenia Komunii św. takim osobom, oczywiście pod zwykłymi warunkami dotyczącymi wszystkich wiernych.

4 komentarze:

 1. No tak, ale czy stanie i opowiadanie się za kapłanem, który jest w karach kościelnych i nie ma zawsze katolickich poglądów, nie jest tożsame z popełnieniem grzechu?
  Skoro Sz. Hołowni mozna odmawiać Komunii św. to dlaczego tu nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są dwie różne sprawy. Czym innym jest bycie w karach kościelnych wykluczających od przyjmowania sakramentów (na zwolennikach x. Natanka taka kara nie ciąży), a czym innym bycie w stanie publicznego grzechu ciężkiego. To drugie zachodzi w przypadku np. żyjących w związkach niesakramentalnych oraz głoszących publicznie nauki niezgodne z katolickim nauczaniem wiary i moralności. Zwolennicy x. Natanka generalnie nie głoszą takowych nauk, a robi to Hołownia niestety. Ci zwolennicy to są zwykle ludzie popierający x. Natanka jako osobę, nie mający odpowiedniej wiedzy teologicznej do oceny jego nauk, zaś uważający go za pokrzywdzonego przez władze kościelne. Są owszem w błędzie i należy otoczyć ich troską duszpasterską. Można i należy z nimi rozmawiać. Jeśli w trakcie rozmów okaże się, że reprezentują przekonania sprzeczne z wiarą i moralnością katolicką, wówczas oczywiście należy wszcząć procedurę kanoniczną, która ewentualnie może się zakończyć wymierzeniem odpowiedniej kary. Jednak samo występowanie w czerwonej pelerynie kojarzonej ze zwolennikami x. Natanka nie jest czynem podlegającym karze.

   Usuń
 2. Jak w takim razie odnieść się do nauki jaką głosi ks. Natanek odnośnie objawień w Garabanda, które propaguje i wydaje je jako "Orędzie na czasy ostateczne, które właśnie nadeszły" - link (https://www.youtube.com/watch?v=UVY51DdyMcY)
  Temat został omówiony na portalu RKW link poniżej:
  https://stowarzyszenierkw.org/kosciol/garabandal-jako-objawienie-szatanskie/
  Dodatkowo jest informacja jakoby Ks. Natanek był suspendowany.
  Pax Christi!

  OdpowiedzUsuń
 3. co myśli ksiądz o ks. Natanku, który jest nieposłuszny biskupowi miejsca i okopał się wraz ze swoimi wiernymi w Grzechyni. Ma koło siebie jakąś wizjonerkę i od niej czerpie natchnienia. Czy to postępowanie licuje z godnością Kapłana Chrystusowego i czy nie przewodniczy on juz sekcie katolickiej? Chyba, że sytuacja jest jak najbardziej normalna w obecnych czasach. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...