Co to jest przebaczenie?Należy się modlić o zbawienie duszy dla grzeszników. To nie wyklucza kar doczesnych, lecz ją nawet zakłada, ponieważ one oczyszczają duszę i prowadzą w ten sposób do zbawienia. Oczywiście karanie należy pozostawić Panu Bogu. Modląc się o miłosierdzie dla grzeszników, prosimy nie o pobłażliwość dla grzeszenia, lecz o łaskę nawrócenia. Modlitwa Pana Jezusa "przebacz im bo nie wiedzą co czynią" (tak modlił się także św. Szczepan podczas męczeństwa) jest aktem miłości bliźniego, nie pobłażliwości dla zła. Ze swojej strony należy przebaczyć w tym sensie, że przebaczenie nie wyklucza, lecz zakłada sprawiedliwą karę, którą oczywiście należy pozostawić Panu Bogu. Brak przebaczenia tak rozumianego jest grzechem przeciw miłości bliźniego, a to wtedy ciężkim, gdy są spełnione warunki grzechu ciężkiego, czyli - oprócz materii grzechu, która w przypadku żywionej nienawiści jest ciężka - świadomość i własnowolność.

Tak więc nie chodzi o pobłażliwość wobec zła. Przykład: w przypadku miłosierdzia wobec rozwodników nie wolno lekceważyć krzywdy drugiego małżonka i dzieci, gdyż byłoby to bezduszne i okrutne. Oczywiście grzesznikowi należy przebaczyć w tym sensie, że się modlimy o zbawienie jego duszy, ale nie w sensie wybawienia od kar doczesnych, które oczywiście pozostawić trzeba Panu Bogu. Miłosierdzie wobec grzesznika nie oznacza też zaniechania sprawiedliwości dla niego także w sensie ukarania w systemie państwowo-prawnym, o ile jest on zgodny z prawem naturalnym.

7 komentarzy:

 1. "Koniec bezbożnych

  19 I staną się potem wstrętną padliną
  i wiecznym pośmiewiskiem wśród zmarłych.
  Strąci ich bowiem na głowę - oniemiałych,
  i wstrząśnie nimi od posad,
  i zostaną do szczętu zniszczeni,
  i będą w udręczeniu,
  a pamięć o nich zaginie.
  20 Z bojaźnią przyjdą zdać sprawę z win swoich,
  a w twarz ich oskarżą własne nieprawości."

  OdpowiedzUsuń
 2. LICh! Czy do materii ciężkiej przeciw miłości bliźniego należy również niechęć wobec osoby, która z jakiegoś powodu człowieka irytuje, i wyrażanie krytycznych opinii o tej osobie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście materia odnośnie miłości bliźniego jest stopniowalna, a dotyczy co do istoty nie uczuć lecz woli. Niechęć należy raczej do sfery uczuć. Jeśli wyrażanie krytycznej opinii nie jest sprzeczne z dobrem tej osoby, zwłaszcza duchowym, wówczas wcale nie jest grzechem. Już samo pragnienie zła dla innej osoby, nawet jeśli ma miejsce tylko w myślach i zamiarach, jest grzechem ciężkim. Natomiast wcale nie jest grzechem myślenie o złych cechach danej osoby czy jej postępowania.

   Usuń
  2. Czy przypadkiem nie zależy to od materii danej sprawy"Już samo pragnienie zła dla innej osoby, nawet jeśli ma miejsce tylko w myślach i zamiarach, " ? Przecież można życzyć komuś niewielkiego zła a można też życzyć poważnego ?

   Usuń
 3. Przecież grzechy przeciw miłosci blizniego dopuszczaja małosc materii przeciez chyba...

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczęść Boże,
  Czy jest możliwość kontaktu mailowego?
  Nie posiadam fejsbuka czy też mesendżera, a chciałbym zapytać o bardzo ważną dla mnie kwestię.
  Pozdrawiam w Panu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście można wysłać wiadomość przez formularz kontaktowy, który znajduje się tutaj po prawej stronie na dole. Pozdrawiam sacdrdjo

   Usuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...