Czy Pan Jezus spożywał Swoje Ciało?Pismo św. podaje, że Pan Jezus podawał swoim uczniom chleb i wino, które stały się Jego Ciałem i Krwią. Tak więc sam nie spożywał, lecz dawał do spożywania. Na tym między innymi polega różnica między tym, co Pan Jezus sprawował podczas Ostaniej Wieczerzy, a Mszą św., którą sprawuje Kościół czyli kapłani działający w Osobie (in persona) Pana Jezusa. To "w Osobie" nie oznacza odgrywania Ostatniej Wieczerzy, wbrew niestety rozpowszechnionemu obecnie mniemaniu. Msza św. NIE jest ani pamiątką, ani powtórzeniem, ani uobecnieniem Ostatniej Wieczerzy, lecz uobecnieniem Ofiary Krzyżowej, czyli Ofiary, którą Chrystus Pan złożył Ojcu na Krzyżu, a która staje się obecna we Mszy św.
To uobecnienie co do swej istoty nie jest ani powtórzeniem, ani upamiętnieniem, lecz czymś więcej, mianowicie wydarzeniem łączącym Kościół obecnie - i wszystkich czasów - z wydarzeniem na Golgocie. Ta łączność jest sakramentalna, czyli w znakach widzialnych, w których działa niewidzialna łaska Zbawienia.

5 komentarzy:

 1. Proszę Księdza chciałbym zapytać o objawienia Cataliny Rivas mistyczki z Boliwii, a w szczególności o "Tajemnica Mszy Świętej" (hiszp. La Santa Misa).
  Czy teologicznie występuje zgodność głównie we fragmencie o Konsekracji jak i ogólnie całości.
  Bóg zapłać za odpowiedź.
  Pax Christi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam sprawy. Zaś o zgodności z wiarą katolicką powinien orzeknąć biskup miejsca, ewentualnie też Stolica Apostolska.

   Usuń
  2. Zgoda a właściciwie Imprimatur zostało udzielone przez Arcybiskupa René Fernandez Apaza w 1998 roku./ https://www.catalinarivas.pl/kosciol-i-jej-pisma/
   Tutaj link do objawień:
   https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.antoni.agmk.net/pliki/tajemnica-mszy-sw-catalina-rivas.pdf&ved=2ahUKEwjhu5iN1aXrAhUC2aQKHUPjC-sQFjAAegQIAhAB&usg=AOvVaw1HEpTG0obsd8ii-YGSJg-C

   Nie są to obszerne objawienia bo liczy raptem 44 strony odnośnie Mszy Świętej.

   Gdyby Ksiądz zechciał zapoznać się z tym tekstem, jeśli czas pozwoli i ocenić czy jest pożyteczne, aby dodatkowo korzystać (w sensie lepszego poznania ) z tego co rzekomo Pan Jezus i Najswietsza Maryja Panna przekazali boliwijskiej mistyczce.
   Jak to wspomniał słusznie w komentarzu poniżej o objawieniach prywatnych, że nie należą
   do depozytu wiary użytkownik MSP Stephano to chciałbym poznać Księdza opinię jako Teologa.
   Bóg zapłać.

   Usuń
  3. Ta książeczka promuje założyciela Opus Dei i jest zapewne elementem oszustwa.

   Usuń
 2. kkk 67 objawienia prywatne nie naleza do depozytu wiary nawet te uznane przez autorytet Kociola

  OdpowiedzUsuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...