Kiedy Pan Jezus wstąpił do nieba?


Teologia katolicka jest od początku zgodna co do tego, iż dusza Pana Jezusa po śmierci zstąpiła do otchłani, zaś w połączyła się z ciałem w Zmartwychwstaniu. Wstąpienie wraz z ciałem do chwały nieba nastąpiło 40 dni po Zmartwychwstaniu. 

Należy pamiętać, iż Zmartwychwstanie nie jest powrotem do rzeczywistości ziemskiej, lecz przejściem ciała wraz z duszą do wymiaru ponad czasoprzestrzenią, co oczywiście nie wyklucza pewnego rodzaju obecności - i też pojawiania się - w czasoprzestrzeni, jak to wiemy na przykładzie Pana Jezusa. Wniebowstąpienie natomiast oznacza przejście wraz z ciałem do chwały nieba, czyli rzeczywistości ostatecznej i Bożej w znaczeniu trwałego zjednoczenia z rzeczywistością samego Boga. 

7 komentarzy:

 1. W kontekście tego jak mamy rozumieć słowa Pana ,, DZIŚ bedxiesz ze mną w raju " które skierował do łotra na krzyżu? Co oznacza DZIŚ, skoro tego dnia zstąpił do otchłani?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście najlepiej jak ks. doktor się wypowie czy ten sposób rozumowania jest (lub przynajmniej może być)poprawny, ale może raj to nie to samo co niebo.
   Wraz z wejściem Chrystusa otchłań stała się Rajem.

   Usuń
  2. Raczej nie ponieważ Eliasz i Henoch zostali wniebowzięci, ten pierwszy wraz z Mojżeszem okazali się w chwale podczas przemienienia na Górze Tabor.

   Byli więc w Niebie, a nie w Szeolu.

   Usuń
  3. A pamięta Pan, że Chrystus jest prawdziwym, nieskończonym Bogiem?

   Usuń
  4. ad "Anonimowy 15 kwietnia 2021 13:42"
   Nie jest bezpośrednio jasne, co w tym zdaniu oznacza słowo "dziś". Pewne jest, że wieczność (czyli raj) jest poza czasem. To znaczy, wraz ze śmiercią człowiek przechodzi we wieczne "dziś". Tak więc słowa Pana Jezusa oznaczają, że dobry łotr jeszcze dziś - czyli wraz ze śmiercią - przejdzie do szczęścia wiecznego, gdzie jest Bóg i Jego święci.
   Syn Boży jako Osoba Boska nigdy nie opuścił rzeczywistości boskiej czyli "raju". Jego Wcielenie nie oznaczało odłączenia od tej rzeczywistości, gdyż jako Bóg zawsze w niej jest obecny.

   Usuń
  5. ad "Anonimowy 16 kwietnia 2021 10:30"
   Otchłań - czyli tzw. limbus - jest bardziej stanem niż miejscem. Miejscem jest o tyle, że wszystko stworzone ma naturę czasoprzestrzenną, którą zachowuje także po przejściu do wieczności czyli ponadczasowości.

   Usuń
  6. ad "Anonimowy 18 kwietnia 2021 16:14"
   Ukazanie Mojżesza i Eliasza podczas przemienienia na górze Tabor należy rozumieć jako wizję duchową, nie jako fizyczne pojawienie się.

   Usuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...