Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Czy zmarłe dziecko ochrzczone powiększa grono aniołków?

 


Biorąc dokładnie, taki napis jest niepoprawny teologicznie, ponieważ człowiek nie jest i nie może być aniołem, i odwrotnie. Taki napis można uratować jedynie wtedy, gdy określenie "aniołek" rozumie się w sensie potocznym, nie teologicznym. Określenie to ma swoje źródło chyba w barokowych przedstawieniach aniołków w postaci małych dzieci. Istnieje więc związek bardziej w wyobraźni artystycznej niż teologiczny. Aczkolwiek w niebie jest oczywiście wspólnota wielbienia Boga przez dusze świętych wraz z aniołami, czyli bezcielesnymi istotami. 

Rzeczywiście trudno jest znaleźć odpowiednie, czyli zręczne, sympatyczne i zarazem teologicznie poprawne określenie. Najbardziej odpowiednim jest nazwa "niewiniątka". Wprawdzie kojarzy się ona z niewiniątkami męczennikami, zamordowanymi przez Heroda, jednak nie pomniejsza to prawdy teologicznej. 

6 komentarzy:

  1. Myślę, że takie napisy (analogicznie do zasady lex orandi, lex credendi") w dużej mierze kształtują wiarę ludzi i mogą pogłębiać analfabetyzm religijny. Przeciętny odwiedzający cmentarze nie odróżnia aniołka i "bozi" od anioła w znaczeniu teologicznym.
    Może sensowny byłby napis "Wstawiaj się za nami"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można też z Apokalipsy: "Błogosławieni umarli, którzy w Panu umierają"

      Usuń
  2. Obiło mi się o uszy, że źródłem nazywania zmarłych ochrzczonych dzieci aniołkami było to, że przed reformami Vaticanum II jako Mszy pogrzebowej używano wotywy o aniołach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czcigodny Księże Doktorze, czy dzieci zmarłe po chrzcie (a zatem wolne już od grzechu pierworodnego), a z racji wieku umysłowo niezdolne do grzechu uczynkowego, ponieważ umierają w stanie łaski uświęcającej, można uznać za z pewnością zbawione, a zatem święte? Czy zasadnym i poprawnym teologicznie jest modlić się do Boga poprzez ich wstawiennictwo? Jest to kwestia dla mnie bardzo nurtująca i dlatego pozwalam sobie zapytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teologkatolicki8 stycznia 2024 18:31

      Tak, można przyjąć, że są zbawione i święte. Można więc prywatne wzywać ich wstawiennictwa, tzn. w modlitwie prywatnej.

      Usuń
    2. Bóg zapłać za odpowiedź!

      Usuń