Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Skuteczność Sakramentu Namaszczenia Chorych


Warunki ważności sakramentów są ogólnie następujące:
- materia, czyli znak sakramentalny
- forma, czyli modlitwa przepisana przez Kościół (jako dany obrzęd)
- intencja szafarza czynienia tego, co czyni Kościół w danym sakramencie
- dyspozycja przyjmującego sakrament (dotyczy Sakramentu Pokuty oraz Namaszczenia Chorych).

Udzielanie zbiorowe Sakramentu Namaszczenia Chorych, bez rozpoznania stanu i dyspozycji danej osoby oraz bez Spowiedzi Świętej jest nielegalne. Tym samym szafarz w ten sposób udzielający grzeszy ciężko i powinien zostać ukarany przez władze kościelne.
Ponadto można mieć wątpliwości co do intencji szafarza: skoro działa wbrew regułom Kościoła, jest problem, czy ma intencję czynienia tego, co czyni Kościół.

Jeśli osoba przyjmująca tak udzielany Sakrament Namaszczenia ma świadomość nielegalności takiego udzielania, wówczas uczestniczy w grzechu szafarza. Ciężar jej winy zależy od stopnia świadomości i dobrowolności. Jeśli nie ma tej świadomości, wówczas nie grzeszy, jednak skuteczność sakramentalna może być wątpliwa, w zależności od tego, czy szafarz ma konieczną intencję.


1 komentarz:

  1. Poniżej załączam treść punktu (11.) Instrukcji dotyczącej posługiwania chorym i umierającym KEP. Ów punkt wymaga, aby wierni byli w stanie łaski uświęcającej, a co do warunków zdrowia dotyczy tylko ciężko chorych i osób w b. podeszłym wieku (vide treść pkt). Problem polega na tym, że oprócz litery prawa jest także zwyczaj. A w niektórych parafiach rozpowszechnił się niestety zwyczaj, żeby masowo, bez pouczenia udzielać sakramentu wszystkim zainteresowanym.

    "Kościół jednak określa, że w takiej wspólnotowej liturgii sakrament namaszczenia chorych mogą przyjąć tylko ciężko chorzy i osoby "w podeszłym wieku, których siły opuszczają, również wtedy, gdy nie zagraża im niebezpieczna choroba" (Sakramenty chorych, 11). Nie można stosować kryterium wieku. Wszyscy proszący o sakrament powinni być "odpowiednio przygotowani i wewnętrznie usposobieni" (KPK kan. 1002), czyli w stanie łaski uświęcającej". Źródło: https://liturgista.pl/?page=liturgy_norms&content=document&label=2017-06-07-D-KEP-IDP

    OdpowiedzUsuń