Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Czy katolik może przyjąć błogosławieństwo od niekatolika?



Uczestnictwo, a tym bardziej poddawanie się obrzędom niekatolickim i niechrześcijańskim, jest przez Tradycję Kościoła surowo zakazane. Dotyczy to także wypadku, gdy zostaną użyte słowa wzięte ze Starego Testamentu czy ogólnie Pisma świętego. Słowa są ważne, ale same w sobie nie są istotne. Istotna jest osoba dokonująca danego obrzędu, nie tylko jej zamiar (dobra czy zła intencja), lecz jej rzeczywista relacja z Bogiem - gdyż teologicznym źródłem błogosławieństwa jest sam Bóg - i tym samym stosunek do Bożego Objawienia, czyli prawdy nauczanej przez Kościół Chrystusowy, czyli jeden, święty, katolicki i apostolski.

Gest nałożenia rąk jest nie tylko w Kościele, lecz dość powszechnie, także w talmudyźmie, wyrazem wykonywania władzy i wzięcia w posiadanie. Tym samym katolikowi nie wolno poddać się takiemu obrzędowi, niezależnie od takiej czy innej intencji danej osoby. Świadome i własnowolne poddanie się świadczy przynajmniej o braku wiedzy i refleksji zarówno co do znaczenia tego obrzędu jak też jego implikacyj teologicznych. Obiektywnie, tzn. abstrahując od uwarunkowań subiektywnych (wiedza, świadomość, własnowolność), taki akt ma charakter apostazji, nawet jeśli nie jest zawiniony.

5 komentarzy:

  1. Zbigniew Maciejewski4 stycznia 2024 08:39

    Czy Pani Beata Szydło popełniła apostazję poprzez ten akt uwidoczniony na powyższej fotografii?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak oni wszyscy, "judeochrześcijanie" od o. T. Rydzyka i innych kard. Rysiów.

      Usuń
    2. Modernista=apostata jak każdy popadający w herezję.
      Jeśli wyznają wiarę zmienioną w choćby jednym punkcie doktryny o czym świadczą takie jak wyżej zdjęcia to wyznają już INNĄ wiarę niż katolicka, co najwyżej na bazie katolicyzmu, są więc odstępcami bez względu co im się subiektywnie wydaje. Tragizm dzisiejszej sytuacji polega na tym że najwięcej takich odstępców, często nieświadomych swej apostazji, można spotkać gdy wychodzą ze swoich parafii po niedzielnym novusie.

      Usuń
    3. Pyt. do "5 stycznia 2024 20:57": twierdzi więc Pan(i) najczęściej ludzie popełniają apostazję podczas Mszy Świętej?

      Usuń
  2. Czy do zaciągnięcia ekskomuniki wystarczy obiektywna natura aktu czy też konieczna jest dyspozycja wewnętrzna? Tzn. czy nie mając świadomości o apostackiej naturze aktu również zaciąga się wspomnianą karę?

    OdpowiedzUsuń