Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Prawdziwe i fałszywe medaliki


O ile wiem, nie ma normatywnego, tzn. uregulowanego przepisami kościelnymi wzoru medalika św. Benedykta. Nie dotarłem też do źródeł pierwotnego wzoru. Należałoby szukać w archiwach starych klasztorów benedyktyńskich i w ich dziełach sztuki. Przypuszczalnie tradycyjne klasztory benedyktyńskie, czyli trzymające się liturgii tradycyjnej, trzymają się też pierwotnego czy tradycyjnego wzoru medalika, aczkolwiek nie wiem, czy sami je produkują. 

Tym samym można samemu ocenić treść danego medalika i jeśli nie zawiera treści ewidentnie sprzecznych z wiarą, pobożnością i moralnością katolicką, można go nosić i rozpowszechniać. 

Odpowiedzialność spoczywa zwłaszcza na kapłanie, który dokonuje poświęcenia danego dewocjonalium. Kapłan powinien zawsze przyjrzeć się temu, co poświęca, a w razie zasadnych zastrzeżeń odmówić poświęcenia z podaniem powodu. Generalnie nie powinien poświęcać, jeśli ma wątpliwości co do treści danego medalika, obrazka itp. 

9 komentarzy:

  1. A co mogę zrobić z krzyżem papieskim (ten z wygiętą belką) który dostałem na bierzmowanie, a jednak jest symbolem sztuki posoborowej Scorzelliego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teologkatolicki31 stycznia 2024 11:10

      To nie jest krzyż papieski. To jest ferula homosexualisty Scorzelli'ego, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II itd. Ten przedmiot jest szkaradny i bluźnierczy. Można go gdzieś głęboko schować jako pamiątkę tego czasu zapaści Kościoła i apostazji, a można też połamać, zniszczyć i wyrzucić. Na pewno nie nadaje się do bycia przedmiotem kultu.

      Usuń
    2. No właśnie trochę się bałem wyrzucić czy coś, gdyż mimo wszystko został poświęcony, a nie wiem czy można... Tak czy inaczej jest zdjęty z widocznego miejsca już jakiś czas temu.

      Usuń
    3. Czyli kapłan nakazuje łamanie krzyża, symbolu wiary? No działań nazistów i sowietów nie spodziewałem się u księdza.

      Usuń
    4. Franek Popławski31 stycznia 2024 12:51

      Można szerzej o tym znaku? Co z nim gruntownie nie tak? I przy okazji: co zrobić z różańcem (chyba też obrazkiem Matki Bożej) z Medjugorje? Dlaczego nie spaliłem? Był to prezent w dobrej wierze od ciotki.

      Usuń
    5. teologkatolicki31 stycznia 2024 14:19

      ad "Anonimowy 31 stycznia 2024 12:30"
      To nie jest symbol wiary. To jest szydercza karykatura krzyża. Coś takiego można a nawet należy zniszczyć, jeśli mogłoby być zgorszeniem.

      Usuń
    6. teologkatolicki31 stycznia 2024 14:21

      ad "Franek Popławski 31 stycznia 2024 12:51"
      Obrazki i oznaki kultu zjawy (rzekomej) z Medju należy spalić. A cioci należy to odpowiednio wyjaśnić.

      Usuń
  2. A ja znalazłem takie coś, czy mogę prosić o ustosunkowanie się Księdza do informacji ze strony? https://www.sanctamissa.pl/kosciol-katolicki/medalik-sw-benedykta-prawdziwy-falszywy/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teologkatolicki31 stycznia 2024 14:37

      Twierdzenie, że jakiś wzór jest prawdziwy, a inne jest fałszywy, nie wystarczy. Należy podać 1. źródło tych wzorów, 2. uzasadnienie prawdziwości względnie fałszywości.

      Usuń