Dlaczego o. Szustak okłamuje swoich odbiorców?
Ponad pół roku od publicznego zwrócenia uwagi na ewidentnie fałszywe treści głoszone podczas rekolekcyj adwentowych w 2017 r. o. Szustak zareagował i to w bardzo agresywny sposób. Niestety znowu kłamliwy. Powodem był filmik na ten temat, który w międzyczasie, po groźbie infamii rzuconej przez o. Szustaka (w linku poniżej), widocznie został usunięty z yt. Podczas gdy dużo wcześniejszy (z marca br.) wpis na niniejszym blogu (https://teologkatolicki.blogspot.com/2018/03/czy-pan-jezus-zosta-wskrzeszony-czy.html) został widoczne uznany za niegroźny, ów krótki filmik spowodował gwałtowną reakcję, gdyż jest w stanie trafić do szerszego kręgu odbiorców i jako taki został uznany za niebezpieczny dla sławy słynnego dominikanina.  

Właściwie wystarczy, gdy każdy sam porówna obydwa wystąpienia, o które chodzi:

Od 19:40 do końca:
https://www.youtube.com/watch?v=0mGINvwRJAk

Od 1:30 do 8:55:
https://www.youtube.com/watch?v=mdVudQvWeUg&feature=youtu.be&t=118

W skrócie. O. Szustak mówi najpierw ze szczególną emfazą: "Kochani, jak czytacie słowo Boże, to bardzo łatwo się zorientować, i to wszyscy o tym piszą, Paweł, Jan, każdy, że Chrystus NIE zmartwychwstał, tylko został podniesiony z martwych przez Ojca. Chrystus umarł, na prawdę umarł, śmierć Go pochłonęła i nie mógł z niej wstać. Tylko Ojciec, mówi Paweł, posłał Swego Ducha, żeby podniósł z martwych Jego Syna."  To jest kluczowy fragment, o który chodzi. Są to kłamstwa z następujących względów (jak wykazałem w poprzednim wpisie na blogu podanym w pierwszym linku powyżej):
- Nowy Testament mówi przeważnie dosłownie, że Pan Jezus powstał z martwych, a tylko w mniejszej części fragmentów mówi, że został wskrzeszony,
- o. Szustak wprost neguje Boską moc Jezusa Chrystusa ("nie mógł z niej wstać"),
- twierdzi, że działał tylko Ojciec przez Ducha.

W drugim filmiku twierdzi natomiast, że
- nigdy nie negował tego, iż Pan Jezus powstał z martwych,
- uznaje i "kocha" nauczanie Kościoła, że Zmartwychwstanie jest dziełem Trójcy Przenajświętszej,
- ci, którzy zwrócili uwagę na błędność jego nauki rekolekcyjnej, kłamią i są hejterami działającymi ze złej woli.

No cóż. Oczywiście możliwe jest, że o. Szustak po prawie roku nie całkiem pamięta, co mówił. Jednak gwoli przyzwoitości miał obowiązek sobie przypomnieć, zanim wypowie się w sprawie. Zamiast tego wybrał ponowne okłamywanie odbiorców w połączeniu z bluzganiem i straszeniem tych, którzy mieli odwagę zwrócić mu uwagę na ewidentne kłamstwa głoszone z ambony rekolekcyjnej.

Chwalebne jest, że oto zacytował Katechizm Kościoła Katolickiego odnośnie Zmartwychwstania, aczkolwiek kłamiąc, jakoby osoby krytykujące czegoś nie doczytały czy pominęły. Jednak swoją wypowiedzią w grudniu 2017 r. dość wyraźnie wykazał przynajmniej nieznajomość Katechizmu, a nawet Pisma św., na które się stale powołuje i powoływał także w owym wystąpieniu, twierdząc, jakoby Pismo św. mówiło o wskrzeszeniu, a nie o Zmartwychwstaniu.

O czym świadczy ta historyjka?

Po pierwsze, o braku elementarnej znajomości Pisma św. i Katechizmu.
Po drugie, o braku zwykłej staranności w przygotowaniu swego nauczania.
Po trzecie, o pogardzie dla odbiorców, skoro potrzebował prawie rok czasu na to, by odwołać swoją skandaliczną konferencję z grudnia 2017 r., a uczynił to dopiero pod presją krytyki audiowizualnej (nie było komu zwrócić mu uwagi? gdzie byli przez ten czas jego współbracia i on sam?).
Po czwarte, o wybitnym i butnym zakłamaniu, skoro zamiast przeprosić za fałszywą wypowiedź odpowiada atakiem osobistym, zresztą chybionym i perfidnym.

Innym przykładem takiego zachowania jest kłamliwy atak na twórców filmu o M. Zielińskim:
https://teologkatolicki.blogspot.com/2018/10/zwiedziony-zwodziciel.html

Tragiczne i skandaliczne jest, że tego typu osobowość uchodzi za jednego z najpopularniejszych duchownych katolickich w Polsce. Oczywiście należy docenić talent medialno-retoryczny o. Szustaka. Jednak na tym przykładzie widać u niego niestety poważny deficyt nie tylko teologiczny,  lecz także duchowy i osobowościowy.

Niestety o. Szustak jest tu typowym przykładem. Zakłamanie - nie tylko co do głoszonych treści lecz także pod względem relacji do odbiorców - jest charakterystyczne dla wszystkich medialnie głośnych gwiazd modernizmu. Tytułem przykładu:

Jeden z jezuitów:
https://teologkatolicki.blogspot.com/2018/11/czy-pisemka-prywatnego-stowarzyszenia.html

O drugim sławnym jezuicie:
https://www.youtube.com/watch?v=7uIFEk7Kljg

Jeden ze współbraci o. Szustaka, który z nim występuje:
https://teologkatolicki.blogspot.com/2018/11/kto-zyje-na-cmentarzu.html

Tutaj wymowna fotka z o. Szustakiem, o. Nowakiem i M. Zielińskim:


Zaś wszyscy oni są mniej czy bardziej blisko związani z tzw. charyzmatyzmem oraz z pewnym wąskim gronem hierarchów, promowanych i wychwalanych przez świeckie media antykatolickie. Tym samym diagnoza odnośnie rozróżniania duchów jest prosta i jednoznaczna.

Dlatego należy głośno i zdecydowanie demaskować takich zwodzicieli, by chronić młodzież narażoną na wciąganie w coś, co jest tylko pozornie katolickie, zaś w istocie wpajaniem herezyj pod pretekstem pomocy duchowo-życiowej i przyciągania do Kościoła. Tacy zwodziciele przyciągają najwyżej do siebie. Oby nie zabrakło trzeźwego osądu i oby nie było za późno.

30 komentarzy:

 1. a to wszystko dla KASIORY - system finansowania https://patronite.pl/langustanapalmie na dzień 23.11.18r to 67640 zł miesięcznie !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wiele wskazuje na to, że nie kasa jest właściwym czy głównym motywem. To tylko narzędzie. Chodzi bardziej o dywersję wewnątrz Kościoła, tzn. sprowadzenie zwłaszcza młodych na tory paraprotestanckie. A przy okazji o. Szustak & Co. stał się sławny i pojeździ sobie po świecie. To może się skończyć tym, że po osiągnięciu apogeum popularności powie zakonowi i Kościołowi "good bye" - podobnie jak już paru gwiazdorów ex-zakonników typu Błaszkiewicz, Obirek, Bartosik - konsumując swoją popularność z jakąś piękną ukochaną i pociągając za sobą naiwną młodzież...

   Usuń
 2. Utalentowany i charyzmatyczny o. Szustak, popadł w światowe życie, telewizja, filmiki, sława, duże zainteresowanie jego osobą i nie ma czasu na przygotowania. Szkoda, mi osobiście podobały się jego straszne rekolekcje. Co najważniejsze brakuje mi u niego pogłębiania pokory i pracy nad sobą w tym kierunku. Pokorą by wiele zyskał itd. No i znowu tzw. Tradycja Katolicka jest wyrzutem sumienia modernistów i obiektem szydery, również w tym wystąpieniu, nie rozumiem tego. No ale pycha nie pozwala przyznać się do błędu nawet jeżeli nie we wszystkim błądził. No faktycznie te słowa pożal się Boże teolog... Zdenerwował się o. Szustak, nie potrzebnie, a wystarczyło się dobrze przygotować do odpowiedzi, tam gdzie zbłądził to przyznać się i przeprosić, wiele by zyskał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. On nie błądzi, lecz robi to celowo i wścieka się, że mu to jakieś przedsoborowe relikty przeszłości wytykają i próbują odebrać zaczadzone owieczki. Teraz na YT pojawiła się inna wszech widząca "pustelnica" Bruna (od Giordana?). Mieszka sobie z mamusią i obie udają zakonnice pustelnice, ale żaden zakon się do nich nie przyznaje, bo nie złożyły profesji. Zwiodły kurialistów i biskup częstochowski pozwolił im mieć kaplicę z Najśw. Sakramentem, a księża odprawiali u nich Mesze i żyły sobie słodko z intencji, bo "nauczanie" swe Bruna oparła na krytykowaniu w czambuł wszystkiego i wszystkich w Kościele więc fanów mają niemal tylu co Szustak. Dolce vita i far niente: https://deon.pl/kosciol/s-bruna-od-maryi-nie-jest-osoba-konsekrowana,1292876

   Usuń
 3. "Bo zmartwychwstał samowładnie jak przepowiedział dokładnie".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Protestanci tego raczej nie śpiewają. Tym bardziej tzw. charyzmatycy :-)

   Usuń
 4. Tak, to prawda co ksiądz pisze, także o motywach dlaczego ten film przeniosłem przedwczoraj na youtubie z ,,publicznych" do ,,prywatnych" i nie jest już widoczny. Notabene jednym kliknięciem mogę ten film przywrócić. Jak ksiądz dobrze zauważył o.Szustak nie okazał żadnej skruchy ani pokory w związku ze swoją błędną wypowiedzią, natomiast zastosował szantaż emocjonalny.
  Filmik wprawdzie zawiesiłem, ale to nie oznacza, że odpuściłem jego błędnym nauczaniom.
  Już następnego dnia tj. wczoraj wyemitowałem kolejny filmik z jego jeszcze groźniejszymi wypowiedziami. Jest bardzo krótki, trwa zaledwie 50 sekund, ale jest nader treściwy i nosi tytuł
  ,, Cudzołóstwo i zgorszenie darem Boga wg o. Szustaka" https://youtu.be/3K0D4E612QA

  OdpowiedzUsuń
 5. Może faktycznie ojciec Szustak nie ma szerokiej wiedzy. Z tego, co mówił wynika, że przez wiele lat, już w zakonie, był praktycznie niewierzący i dryfował. Zajmował się graniem w gry multiplayer, miewał przygody z kobietami, był już właściwie jedną nogą w zakonie. Potem nawrócił się za pośrednictwem dwóch mnichów z Ameryki Pd, co do których istnieje wiele kontrowersji. Jednak prawdopodobnie faktycznie zadziałał przez nich Bóg, bo przypomnieli oni Szustakowi o potrzebie zbliżenia z Maryją. Od razu wypłynął na szerokie wody, zaczął nauczać, przyciągać tłumy. Mogło tak być, że w tym wszystkim zabrakło czasu na głębsze zapoznanie się z dorobkiem nauczania Kościoła. Niedawno przyznał, że najlepsze komentarze biblijne pochodzą od protestantów, a tam nikt tego przecież nie sprawdza, nie daje imprimatur. Ogromna popularność o. Szustaka może być dla niego jakimś ratunkiem. Każde jego słowo jest bowiem analizowane i wszelkie odstępstwa od doktryny wiary natychmiast punktowane. Był np. taki moment, kiedy przestał wykorzystywać Harrego Pottera do ewangelizacji i przestał ostentacyjnie lekceważyć zagrożenia duchowe, o których mówią egorcyści. Teraz jednak niestety do tego wraca, mam wrażenie że jest w nim sporo przekory. Skoro wy mi tak, to ja wam tak. To nie jest dobra droga. Bo jeśli on zaczyna się chwalić, że słucha Rihanny i znajduje tam ewangeliczne treści, to jest to niebezpieczne. Ta dziewczyna to jest samo jądro okultyzmu i seksualizacji dzieci. Tam nie ma co doszukiwać się ukrytych symboli, wszystko jest na wierzchu: pentagramy, głowy bafometa, oko Chorusa, wszystko. Poza tym jakaś godność i dostojeństwo z kapłana powinny promieniować. Nie powinno się chyba zaczynać nauczania od: no, kurde, normalnie jaja jak berety, zaraz będzie jedzone a potem gadanko, Maryś jak ja Cię kocham tak w ogóle, jesteś jak Wonder Woman z Holiłudu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpewniejszym znamieniem działania szatana jest kłamstwo. Każdemu mogą się zdarzyć błędy, pomyłki, grzechy. To nie jest najgorsze. Najgorsze jest zakłamanie i pycha. Te cechy wskazują jednoznacznie, kto za tym stoi.

   Usuń
  2. Ostatnio siedział z kopytami na stole, na którym jada z kumplami, o przepr. współbraćmi, bo to ich podobno refektarz :)

   Usuń
 6. A jaka właściwie jest różnica dla nas, czy zmartwychwstał, czy został wskrzeszony przez Ojca?
  Przecież chodzi o to, że Chrystus ODDAŁ za nas życie, i TYM odkupił nasze grzechy. To, że życie odzyskał, potwierdza tylko moc Bożą, i jest zapowiedzią wskrzeszenia wszytkich wiernych zmarłych. To forsowanie idei Trójcy kosztem meritum nauki biblijnej, wydaje mi się sekciarskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kosztem nauki biblijnej? W którym miejscu Biblia twierdzi, że Pan Jezus nie zmartwychwstał Swoją mocą?

   Usuń
  2. Oj oj oj jednak nauki pastora Szustaka trafiły na podatny grunt. Nie ważne co tobie się wydaje ważne co jest napisane w Bibli.

   Usuń
 7. Kiedyś oglądając "filmik Szustaka" natrafiłem na taką wypowiedz zakonnika: "Jestem absolutnie uzależniony od sushi i absolutnie uwielbiam sushi w każdej postaci, w każdym miejscu na świecie, co najbardziej przedziwne, najlepsze sushi jakie jadłem na świecie a jadłem już chyba na wszystkich kontynentach sushi, to najlepsze sushi jakie jadłem to w Łodzi na Piotrkowskiej, "House of sushi", jeżeli kiedykolwiek będziecie w Łodzi to koniecznie tam uderzajcie."

  Może jestem aż tak staroświecki, że tylko mnie zniesmaczają takie słowa zakonnika po ślubach ubóstwa a może w stołówkach Caritasu już podaje się biednym sushi do jedzenia a tylko ja o tym jeszcze nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na tle całego KK nie zarzucalbym Szustakowi "grzechu" bogactwa;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też nie, to raczej podróżnik z zamiłowania (za cudze pieniądze)

   Usuń
 9. https://www.youtube.com/watch?v=-jnKsoXTfI8
  żeby teraz wszystko zbadać i roztrząsać działalność tego ojca, trzeba wiele rozliczeń i ostrych posunięć... Lepiej odrzucić całość skoro coś ma "pozór zła".

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow, jestem w szoku czytając ten atrykuł i pozostałe np. o Panu Gajdzie. :( Dlaczego szuka Ksiądz wszędzie zła/nieporządku? Jejku! Bóg jest miłością!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są niestety tacy w Kościele. Chore, zatwardziałe serca, do których nie może dotrzeć istota Ewangelii.

   Usuń
  2. Ktoś musi. Nie samo dobro jest na świecie, a jak widać niektórym jest niełatwo dobro od zła odróżnić. No i co z tego wynika, że Bóg jest miłością, zwłaszcza w kontekście tego artykułu?

   Usuń
 11. skończy się tak że odejdzie, Już teraz szykuje sobie grunt i celuje w nowych odbiorców poprzez uwaga ... pokazywanie jak gra w gry... Mi się wydaje że to już jest za wiele.
  Stworzył firmę . Na początku może miał inne intencje, ale jednak popularność i kasa robią swoje. Noga mu się podwinie i wyjdą na jaw jakieś brudy, może jakieś kobiety nie wiem, i wtedy zrobi się ciekawie, ale pewnie i tak się wybroni .
  Ta seria z grami to jest już przegięcie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Blizny || Rekolekcje Akademickie || Dzień 3 24 luty 2021 LUBLIN
  https://www.youtube.com/watch?v=GgR8JBA0AU8

  W 1:10:00 tego nagrania z ust rekolekcjonisty padają słowa czystej herezji:"NIE,KOCHANI, PIEKŁA JESZCZE NIE MA! JEŻELI KIEDYŚ BĘDZIE, TO BĘDZIE PO KOŃCU ŚWIATA, PO SADZIE OSTATECZNYM".

  OdpowiedzUsuń
 13. Cmoka do młodych ale w każdym cmoknięciu kropla trucizny!

  OdpowiedzUsuń
 14. Przypadkiem ale znalazłem fragment z wskrzeszeniem z Pisma Świętego https://wbiblii.pl/szukaj/2+kor+4,14
  2 Kor 4,14
  "przekonani, że Ten, który wskrzesił Jezusa, z Jezusem przywróci życie także nam i stawi nas przed sobą razem z wami."

  Właściwie z tego fragmentu by wynikało,że Bóg Ojciec wskrzesił syna Bożego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten, który wskrzesił Jezusa i Jezus to jeden i ten sam Bóg.

   Usuń
 15. Skoro tak jeżdzicie po Szustaku to chętnie bym przeczytała komentarz do starej wypowiedzi Jędraszewskiego, że kobieta, która adoptowała dzieci nie tworzy katolickiej rodziny ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Abp Jędraszewski ma swoje wpadki, dość poważne, ale o. Szustak po pierwsze opowiada herezje, a po drugie zachowuje się niezgodnie swojego stanu i powołania. I nie, nie jestem tradycjonalistą, lubię czytać Lutra (za co nie jeden tutejszy czytelnik nazwałbym mnie heretykiem), jestem dość liberalny, ale to co wyprawia o. Szustak naprawdę przeraża mnie bardziej niż wpadki abp.

   Usuń
  2. Pytania zadaje się nie w komentarzach, a poprzez wiadomość na konto fejsbukowe.

   Usuń
 16. Bardzo jestem ciekawa co wszyscy czepiający się o.Szustaka sugerowali by Panu Bogu w kwestii uczynienia z Jezusa potomka króla Dawida..i innych z rodowodu...
  A On wziął i narodził się - o zgrozo! w takiej rodzinie..i na dodatek jadał z celnikami i grzesznikami..i nie obmywał rąk...uzdrawiał w szabat..
  Panowie puryści dbający o doskonałość i zatroskani o cudze zbawienie,sugeruje zajmijcie się swoją przeogromna belką ,abyście nie połknęli wielbłąda cedzac komara..
  Że też ciągle w kółko to samo😩

  OdpowiedzUsuń

X. Oko a prawda

  Już od dłuższego czasu bywam pytany o x. Dariusza Oko, który staje się coraz słynniejszy. Wpierw nie wiedziałem wiele o nim, właściwie nic...