Jakie lektury można polecić?

 


Nie jestem w stanie sporządzić listy lektur, które mogę polecić. Z prozaicznego powodu: nie studiowałem teologii w Polsce, zaś wiedzę czerpałem i czerpię ze źródeł prawie tylko w innych językach. Są to klasyczne podręczniki teologii katolickiej, pisane głównie po łacinie. Mogę jedynie dać wskazówki, jak z pewnością czy dużym prawdopodobieństwem można znaleźć godne zaufania i wartościowe treściowo książki o tematyce religijnej i teologicznej, a mianowicie przede wszystkim: 

1. dokumenty papieskie i soborowe do 1958 r.

2. pisma Doktorów Kościoła kanonizowanych przed 1965 r. 

3. podręczniki filozofii i teologii katolickiej opatrzone imprimatur sprzed 1965 r.

Oczywiście istnieją także dobre książki religijne i teologiczne późniejsze, jednak są one stosunkowo rzadkie. Większość literatury powstałej po 1965 r. jest w mniejszym czy większym stopniu skażona przynajmniej brakiem precyzji i klarowności, typowym dla dokumentów Vaticanum II i po nim. 

Kto solidnie poznał podstawowe źródła - zwłaszcza podające myśl św. Tomasza z Akwinu - ten będzie w stanie samodzielnie rozeznać dobre pozycje nowsze i najnowsze, tym samym nie będzie potrzebował konkretnych wskazówek. 

13 komentarzy:

 1. Czy poleca Ksiądz "Historię filozofii" o. Fredericka Coplestona?

  OdpowiedzUsuń
 2. A co z dokumentami jak np. konstytucja dogmatyczna o kościele "Lumen Gentium"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytać można, aczkolwiek mętny styl dokumentów Vaticanum II - w odróżnieniu od wszystkich innych soborów - nie jest ani zachęcający, ani pomocny.

   Usuń
  2. Może ksiądz podać przykłady gdzie jest mętny styl dokumentów SVII ?

   Usuń
  3. Właściwie na każdym kroku i prawie w każdej kwestii.

   Usuń
  4. A czy można prosić o konkretne przykłady?

   Usuń
  5. Proponuję zrobić sobie mały experyment:
   1. przeczytać sobie choćby jeden rozdział
   2. nie patrząc w przeczytany text, napisać streszczenie
   3. porównać to streszczenie z textem.
   Życzę powodzenia.

   Usuń
 3. Wspomniał Ksiądz w ostatnim akapicie o podstawowych źródłach zwłaszcza podające myśl sw. Tomasza z Akwinu. Jakie to są źródła? Można prosić - jeśli oczywiście Ksiądz zna - o polskie publikacje które myśl tego Świętego podają w klarownej niezmąconej formie. Z tego co do tej pory znalazłem to Dominikanie wzięli się za przeklad na język polski wszystkich dzieł:
  https://info.dominikanie.pl/2021/01/dziela-wszystkie-sw-tomasza-z-akwinu-po-polsku/

  Ciekawe co z tego wyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klasyczne podręczniki teologii katolickiej są zasadniczo orientowane według myśli św. Tomasza, oczywiście opierając się na całej tradycji teologicznej Kościoła. To jest zwykle podawane już na stronie tytułowej, czy nawet w samym tytule. Ponadto można to stwierdzić przeglądając książkę. Jeśli dana książka przejrzyście podaje źródła, czyli cytaty z Pisma św., Ojców Kościoła, scholastyków itd., co zwykle widać już przy pobieżnym spojrzeniu na treść, to jest godna zaufania. Natomiast bełkoty modernistyczne dość łatwo rozpoznać już po tym, że nie ma przejrzystego podziału i uporządkowanego podania treści, lecz jest bigos treściowy, czyli zmieszanie źródeł i własnych pomysłów autora, co świadczy z reguły o tym, że autor albo nie zna źródeł, albo je nadużywa dla przemycania herezyj czy własnych mniej czy bardziej bzdurnych myśli.

   Usuń
 4. Co Xiądz sądzi o Przed Bogiem o. Bernardyna Goebla, pol. wyd. O.O. Karmelitów Bosych z 1963

  OdpowiedzUsuń
 5. Zna Ksiądz Tomasz Pegues OP Katechizm wg Summy Teologicznej z 1918, kilka lat temu wydany przez Wiedeń1683.pl? Ponoć wyd. 3dom z Częstochowy ma wydać w tym roku Katechizm trydencki.

  OdpowiedzUsuń

X. Oko a prawda

  Już od dłuższego czasu bywam pytany o x. Dariusza Oko, który staje się coraz słynniejszy. Wpierw nie wiedziałem wiele o nim, właściwie nic...