Czy wolno zakazać wiernym udziału w liturgii?

 


Z punktu widzenia zarówno teologicznego jak też prawnokościelnego, nikt nie może zakazać udziału wiernym w liturgii czyli sprawowaniu sakramentów, ani władza państwowa, ani kościelna. Dość jasno stanowi o tym Kodex Prawa Kanonicznego:

Kodex Prawa Kanonicznego jest jedynym prawem obowiązującym w dziedzinie kościelnej, zwłaszcza odnośnie sprawowania liturgii, i zarazem prawem nadrzędnym także ponad zarządzeniami władz kościelnych. Jeśli jakieś zarządzenie jest sprzeczne z kanonami Kodexu, to oczywiście nie obowiązuje. Tym samym nikt nie ma obowiązku przestrzegania takiego zarządzenia - ani obowiązku prawnego, ani moralnego. 

Oczywiście dochodzi kwestia praktycznego zastosowania tego stanu teologiczno-prawnego. W obecnej sytuacji jest niestety dość prawdopodobne, iż władze kościelne pod naciskiem władzy świeckiej są skłonne wymierzać sankcje duchownym, którzy sprzeciwiają się bezprawnym zarządzeniom. Czy uległość jest wtedy grzeszna, to jest osobna i nieco złożona kwestia. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż pełnię władzy sakramentalnej i dyscyplinarnej na danym terenie ma biskup miejsca. Wprawdzie nie ma on prawa wydawać zarządzeń sprzecznych z prawem kościelnym i jeśli to czyni, to nadużywa swej władzy i grzeszy ciężko. Jednak gdy zwykły kapłan - czy to z braku wiedzy teologicznej i prawnej, czy z lęku przed karami - jest uległy wobec takowych zarządzeń, wówczas jego wina jest z całą pewnością mniejsza, a zależy oczywiście od stanu sumienia. 

Równocześnie także zwykły kapłan powinien w ramach swoich możliwości starać się zapewnić wiernym exekwowanie ich praw, o których mówią podane wyżej kanony. Powinien to czynić w sposób zarówno odważny jak też roztropny, dla dobra wiernych, nie swojego. 


10 komentarzy:

 1. A co z maseczkami w kościele?
  Czy świadome jej niezakładanie, w sytuacji, gdy ma się w niej duszności, jest grzechem?

  Jestem niemal przekonany, że nie jest to grzech, jednak niektórzy biskupi mówią niestety co innego.
  I też różna bywa reakcja pozostałych wiernych, gdyż ani swoich przekonań na ten temat, ani tego że mam duszności, nie mam wypisanych na czole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby maseczki były skuteczną ochroną antywirusową to może jeszcze byłyby jakieś wątpliwości.

   Usuń
 2. A co jeśli biskup zakazuje Triduum w NFRR? Czy traktować to w taki sam sposób? Czy to jest osobna kwestia ze względu na to, że zawsze można iść na NOM?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie ma prawa zakazać stosowania tradycyjnych ksiąg liturgicznych czyli sprawowania liturgii według nich. Takowy zakaz jest bezprawny i nieważny.

   Usuń
 3. A odnośnie liturgii Triduum Paschalnego:
  Kiedyś spotkałem się z tezą, że może być tylko jedna Msza Wieczerzy Pańskiej w danej parafii.
  Prawda to?
  Jeśli są dwie w Wielki Czwartek np. o 16 i o 18, to nie łamie to przepisów liturgicznych?

  To w związku aby ludzie się nadmiernie nie gromadzili, no chętnych będzie wielu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasada, że w Triduum nie ma celebracyj prywatnych, jest tradycyjna. Jednak problem w tym, że obecnie sytuacja jest nietypowa i nadzwyczajna, a to pod wieloma względami. Po pierwsze pod tym względem, że sprawowanie liturgii tradycyjnej nie jest powszechne i dostępne dla wszystkich wiernych. Po drugie, tzw. obostrzenia państwowe dodatkowo utrudniają czy wręcz próbują uniemożliwić udział w jakiejkolwiek liturgii. Także w takiej sytuacji najwyższą zasadą jest dobro dusz. Jeśli dobro dusz wymaga wielokrotnego sprawowania liturgii podczas Triduum, to jest to w porządku.

   Usuń
 4. Bóg zapłać za ten wpis. Pojawiła mi się jednak wątpliwość po przeczytaniu Kan. 212 - § 1. Czy ten zapis nie uprawnia proboszcza do ograniczenia liczby osób w kościele? Jak interpretować zapis "postanawiają jako kierujący Kościołem"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę przeczytać cały ten paragraf. Chodzi w nim o działanie pasterzy reprezentujące Jezusa Chrystusa. Czy Pan Jezus ograniczyłby czy wręcz zakazałby wiernym uczestniczenie w liturgii? Czy cokolwiek w Ewangeliach wskazuje na to, by Pan Jezus stawiał strach przed zakażeniem ponad oddawaniem czci Bogu?

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń

X. Oko a prawda

  Już od dłuższego czasu bywam pytany o x. Dariusza Oko, który staje się coraz słynniejszy. Wpierw nie wiedziałem wiele o nim, właściwie nic...