Czy katolik może świętować święta islamskie?
Świętowanie uroczystości religijnych jest istotnym składnikiem religii. Tym samym jest czynnością związaną z przynależnością do danej religii. Powód czyli treść świętowania może być dwojaka:
  • należąca specyficznie do wierzeń danej religii
  • nie należąca do niej specyficznie
W tym drugim wypadku specyficzne jest przynajmniej ujęcie, choć wydarzenie może mieć znaczenie uniwersalne, to znaczy wykraczające poza daną religię. Przykładem może być chociażby święto Narodzenia Jezusa Chrystusa, które ma znaczenie uniwersalne, gdyż Jezus Chrystus ma znaczenie dla całej ludzkości, niezależnie od przynależności religijnej.

Wbrew pozorom, podobnie jest w przypadku świętowania "objawienia" Kuranu, czyli ramadan'u. Mało kto wie, że taka jest treść owego okresu "postu". A niewątpliwie Kuran w swoim powstaniu i treści ma znaczenie w pewnym sensie dla całej ludzkości, gdyż islam expanduje obecnie niemal na cały świat.

Jest jednak zasadnicze pytanie: czy i dla kogo powstanie Kuranu jest powodem do świętowania? Odpowiedź zależy oczywiście od jego treści. Tym samym istotne jest, co Kuran zawiera odnośnie katolicyzmu czy ogólniej chrześcijaństwa. A powinno to być powszechnie znane, zwłaszcza cztery zasadnicze sprawy:
  • negacja Boga w Trójcy Jedynego wraz z nazwaniem chrześcijan "politeistami"
  • negacja boskiej godności Jezusa Chrystusa
  • ostateczności Objawienia Bożego w Jezusie Chrystusie i tym samym boskiego pochodzenia Pisma św.
  • wzywanie do mordowania chrześcijan (w surach późniejszych, czyli ostatecznych).
Nie trzeba więc wyjaśniać, dlaczego katolik i chrześcijanin, ani nawet przyzwoity człowiek, nie może brać udziału w świętowaniu Kuranu, a tym jest właśnie ramadan.

Więcej w temacie pisałem między innymi tutaj, tutaj i tutaj.

1 komentarz:

  1. Warto dodać, że Koran zaprzecza ukrzyżowaniu (4:157) i zmartwychwstaniu Chrystusa.

    OdpowiedzUsuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...