Jak należy rozumieć słowa Jana Pawła II o islamie?W związku z poprzednim wpisem otrzymałem anonimowy komentarz:Z przyczyn technicznych odnoszę się do niego tutaj.

W skrócie:

1. Jest oczywiste, że Jan Paweł II opiera się w tym słowach na wskazanych poprzednio fragmentach dokumentów Vaticanum II. Tym samym wyrażone poprzednio uwagi dotyczą także jego słów. Streszczając:
- Twierdzenie, jakoby katolicy i muślimy czcili tego samego Boga, jest kwestią religioznawczą, nie prawd wiary katolickiej, i tym samym nie wchodzi w zakres nauczania wiary.
- Twierdzenie to opiera się na fałszywym interpretowaniu i fałszywym powoływaniu się na słowa św. Grzegorza VII.
- Twierdzenie to jest diametralnie sprzeczne z wieloma wypowiedziami świętych, pasterzy i teologów Kościoła na przestrzeni wieków.

2. Ponieważ ta kwestia nie należy do dziedziny prawd wiary katolickiej, Jan Paweł II mógł w tej kwestii zbłądzić.

3. Wobec faktów historycznych i teologicznych, na które wskazałem poprzednio, jest oczywiste, że Jan Paweł II w tej kwestii błądził. Naocznym wyrazem tego jest ucałowanie przez niego Kuranu podczas spotkania z przedstawicielami muślimów z Iraku. Można życzliwie przyjąć, że nie uczyniłby tego, gdyby wiedział, że Kuran nie tylko zawiera bluźnierstwa przeciw wierze katolickiej i Bożemu Objawieniu, lecz także wzywa do mordowania chrześcijan.

1 komentarz:

  1. Witam
    o całowaniu Koranu przez JPII jest pewna ciekawa publikacja:
    strona 67 w tym pdfie
    http://www.investigateislam.com/wp-content/uploads/2018/02/Słodkie-kłamstwa-imama-Chadida.pdf

    OdpowiedzUsuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...