Czy pisma św. Gertrudy uzasadniają ofiarowanie bóstwa?Poruszany już kilkakrotnie temat ofiarowania bóstwa Jezusa Chrystusa (zwłaszcza tutaj oraz tutaj) widocznie nadal nurtuje Szanownych Czytelników. I słusznie. Dziękuję za wszelkie uwagi czy informacje.

Otóż odnośnie pism św. Gertrudy należy wziąć najpierw pod uwagę:

Jest udowodnione, że jedynie niewielka część dzieł publikowanych pod imieniem Świętej rzeczywiście pochodzi od niej. Tak np. w dziele "Legatus" tylko jeden rozdział jest jej autorstwa, zaś reszta pochodzi od anonimowej zakonnicy, jak podaje chociażby wiki:


Fragment cytowany zwykle jest jedynie opisem rzekomej praktyki św. Gertrudy:
Strona tytułowa tego wydania z 1662 r. mówi jasno, że jest to jedynie zbiór opowiadań z różnych źródeł:Znamiennym przykładem jest książeczka wydana w 1506 r. pod imieniem Świętej:


Znamienna jest rycina z hebrajskimi napisami na stronie wstępnej:


Przedstawienie świętej mniszki w taki sposób jest conajmniej dziwne. Dziwna jest także treść tej książeczki, pełna hebrajskich słów i wezwań. Oczywiście nie jest podany ani autor ani wydawca, zaś texty są przypisane św. Gertrudzie, co jest przynajmniej wątpliwe.

Obecnie trwa mozolna praca textokrytyczna nad jej pismami. Wiele wskazuje na to, że zawierają one wiele samowolnych wtrąceń.

Pamiętać należy, że jako uznane przez Kościół można uznać jedynie pisma określone i znajdujące się w aktach i archiwach Stolicy Apostolskiej, pochodzące z procesu kanonizacyjnego. Dopiero po stwierdzeniu, że zdania o ofiarowaniu bóstwa Jezusa Chrystusa znajdują w pismach zbadanych przez Stolicę Apostolską, można zasadnie sformułować argument. Tymczasem jest bardziej prawdopodobne, że odnośnie fragmenty ani nie są autentyczne, ani tym bardziej nie uzyskały teologicznej aprobaty Kościoła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...