O Komunii dołapnej raz jeszcze


Odpowiedzi są dość proste:

1. Nie ma jakichkolwiek dowodów na to, jakoby w starożytności nie było udzielania Komunii św. prosto do ust. Wręcz przeciwnie: św. Cyprian (Testimon. III, 25-26; De lapsis 25) poświadcza starożytną praktykę udzielania Bierzmowania i Komunii św. zaraz po Chrzcie św. także dzieciom i niemowlętom, co nie mogło następować do ręki.

2. Należy sprecyzować, o jaki brud chodzi. Niedorzeczne jest powiedzenie, jakoby usta były tak samo brudne jak ręce, gdyż ustami normalnie nie dotyka się przedmiotów na codzień tak jak ręką. Ponadto: jeśli ktoś bierze z ręki do ust, to dochodzą zarazki znajdujące się na dłoni, co nie następuje przy udzielaniu prosto do ust.

6 komentarzy:

 1. Usta mogą bardziej i więcej grzeszyć?

  OdpowiedzUsuń
 2. Co z brudem duchowym? Usta są brudne grzechem? Nie wiem co powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej sprawie zupełnie nie chodzi o godność czy grzeszność ust czy ręki, lecz o to, co - a właściwie Kogo - przyjmujemy w Komunii św. Tylko przyjmowanie z ręki kapłana wprost do ust wyraża jednoznacznie, że nie jest to zwykły kawałek chleba.

   Usuń
 3. Czy spółkowanie w trakcie miesiączki lub ciąży jest grzechem? Pismo Św. tego zabrania (Księga Kapłańska 20 nakazuje nawet karać to pierwsze śmiercią); podobny zakaz jest w Księgach Pokutnych (Libri Poenitentiales, WAM).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakazy i nakazy prawa Mojżeszowego jako takie nie obowiązują w Kościele. Katolika obowiązuje nauczanie Kościoła podane w katechiźmie i dokumentach Magisterium.

   Usuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...