Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Exkomunika a spowiedź




Pytanie jest słuszne, ale zrozumiałe tylko na tle formy spowiedzi w Novus Ordo. Otóż tradycyjna formuła rozgrzeszenia zawiera uwolnienie od kar kościelnych przed udzieleniem rozgrzeszenia:

Dominus noster Jesus Christus te absolvat et ego auctoritate ipsius te absolvo ab omni vinculo excumanicationis et interdicti...

Natomiast mankamentem nowej formy jest to, że ma w niej mowy o zdjęciu exkomuniki. Dlatego pytanie jest słuszne. Można to intepretować w ten sposób, że jest zawarta pośrednio, tzn. bez wyraźnego zaznaczenia. Jednak problem jest w tym, że zwykle nawet kapłani wychowani na Novus nie mają świadomości, co w sytuacji spowiedzi zrobić z exkomuniką. W tradycyjnej formie rozgrzeszenia sprawa jest oczywista i prosta.  

4 komentarze:

  1. A czy ta formuła zawierająca uwolnienie od kar kościelnych dotyczy również schizmatyków i heretyków? Tzn. czy w praktyce może do spowiedzi przyjść protestant i powiedzieć, że wyrzeka się swoich błędów i przyjmuję w pełni nauczanie Kocioła i może otrzymać rozgrzeszenie i korzystać od tej pory ze wszystkich Sakramentów?
    A co w sytuacji mniej klarownej? Czy Ksiądz ma wypytywać o uznanie przez spowiadającego się dogmatów Kościoła?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdaje się że nie należą do Kościoła jeśli nie są ochrzczeni.

      Usuń
    2. Franek Popławski11 listopada 2023 20:31

      Ekskomunika dotyczy katolików, nie protestantów czy tzw. prawosławnych (chyba że chodzi o ochrzczonych w Kościele Katolickim, którzy z własnego wyboru zostali protestantami lub "prawosławnymi"). Radzę zapoznać się (pod kompetentnym kierownictwem) z prawem kanonicznym. Szczególnie kwestiami karnymi. Pożyteczna sprawa.
      Jak się mylę, to proszę Księdza o poprawienie.

      Usuń
    3. A jak byli od dzieciństwa katolikami, a potem zostali protestantami albo prawosławnymi, to wtedy już nie są katolikami? A jeśli wtedy nie są, to jaka różnica między byłym katolikiem, a niekatolikiem od urodzenia poza posiadaniem chrztu, który mają ważny wszyscy trinitarze chrzczący w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego?

      Usuń