Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Co mogą złe duchy?


 

Pytanie nawiązuje do wątku już poruszanego (tutaj). Podany fragment brzmi w oryginale:


Tłumaczenie x. Korzonkiewicza nie jest poprawne, ponieważ "afficere" oznacza "wywierać wpływ, przylgnąć", a dopiero w połączeniu z rzeczownikiem można oznaczać "wyrządzić, sprawić". W oryginale nie ma mowy o krzywdzie, lecz jest mowa o wywieraniu wpływu przez coś złego, co jest wyrażone w narzędniku liczby mnogiej ("malis"). Dokładne, możliwie dosłowne tłumaczenie brzmi więc:

"Demony mogą (...) do ludzi przylegać złymi [wpływami] w rzeczach zewnętrznych i w samych osobach, także biorąc w posiadanie ich ciała i pobudzając ich do grzechu przez kuszenie..."

"Rzeczy zewnętrzne" są tutaj apozycją do "samych osób", czyli chodzi o wpływ demonów na rzeczy, które nie są osobą. Zauważmy, że nie ma mowy o tym, że demony biorą w posiadanie rzeczy zewnętrzne. Jest mowa o tym, że demony mogą wywierać zły wpływ na człowieka posługując się rzeczami zewnętrznymi. Przedimek "in" w wyrażeniu "in rebus externis" należy rozumieć instrumentalnie, czyli przetłumaczyć jako "przez". Jest to częste w łacinie teologicznej, a to w nawiązaniu do narzędnikowego znaczenia greckiego εν. Dlatego słusznie x. Korzonkiewicz chciał uciec od lokalnego rozumienia i przetłumaczył "na rzeczach zewnętrznych", co jednak nie oddaje właściwego, instrumentalnego znaczenia. 

4 komentarze:

  1. Bóg zapłać za odpowiedź.
    Ale sam Ksiądz widzi że takie tłumaczenie może powodować takie a nie inne skojarzenia które koniec końców są błędne, a nie daj Boże przekazywane dalej.
    Moje pytanie właśnie wynikało z tego iż po przeczytaniu Księdza artykułu na temat materializacji prze duchy nieczyste oraz cytowanego powyżej Katechizmu powstało myśli sprzeczne bo z jednej strony Ksiądz pisze o niemożliwości wpływania złych duchów na materię bezpośrednio prze nich a tu w Katechizmie takie stwierdzenie iż by to było jednak możliwe.
    Na to chwilę nie mogę się jeszcze pogodzić z tym iż są Ksiądz który został oddelegowany prze swojego Biskupa do posługi egzorcyzmowania i pokazuje iż jest świadkiem tego iż duchy nieczyste mogą materializować, to coś tu nie gra. Bo nie chce mi się wierzyć że by taki Ksiądz kłamał, tym bardziej związany z taka poważną posługą (chodzi mi po przykład Księdza podanego w artykule).
    Szanowny Księże czy miał Ksiądz styczność z egzorcystą który mógł by to potwierdzić iż ten egzorcysta diecezji bydgoskiej mówi nie prawdę.
    Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczęść Boże,

    Proszę Księdza, siostra pozostawiła po sobie fotel na którym w trzech miejscach jest wyszyty lub wycięty wizerunek głowy diabła oraz pod nim jest napis "DIABLO" podaję link do fotela o bardzo podobnym wzorze: https://diablochairs.com/3706-fotel-gamingowy-diablo-x-one-2-0-normal-size-czarno-czerwony?ff=65&fp=305&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIkf6vk-WehwMVc2hBAh0pZAoyEAQYASABEgJ-7vD_BwE

    Po około 2,5 roku jego przechowywania w magazynie poza domem woziłem nożyczki i wyciąłem te wizerunki z napisem oraz spaliłem. Co z resztą fotela ma zrobić? Czy mogę fotel oddać do tapicerza aby go na nowo obił materiałem i to wystarczy aby go użytkować bez szkody na duszy? Czy trzeba jakieś modlitwy odmówić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teologkatolicki30 lipca 2024 14:37

      Zniszczenie wizerunku wystarczy. Fotel można naprawić i używać. Dla własnego spokoju można we własnym zakresie pokropić wodą święconą w duchu wiary w dobroć i wszechmoc Boga Trójjedynego, oraz odmówić dowolną tradycyjną modlitwę za osobę, które tamte wizerunki wykonała czy kazała wykonać.

      Usuń
  3. Proszę o odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń