Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Czy w piątek Oktawy Paschalnej obowiązuje abstynencja?


Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje tradycyjnie - według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 r. - we wszystkie piątki, czyli także w Oktawie Paschalnej.

Jedynie tzw. święto nakazane - czyli takie, w który przypada obowiązek uczestniczenia we Mszy św. oraz powstrzymania się od pracy służebnej i od handlu - znosi wstrzemięźliwość piątkową. 

Oto brzmienie kanonów:


9 komentarzy:

  1. Katolicka spolecznosc na X padnie z wrazenia, sami Kaplani to promuja, a patrzac na brzuchy co niektorych widac jakie efekty przynioslo luzowanie pasa i wywalenie dni postnych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wystarczyłoby żeby duchowieństwo w dni nie postne nie obżerało się :)

      Usuń
  2. Tylko że obowiązuje Kodeks z 1983

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Franek Popławski5 kwietnia 2024 22:31

      Może nie jest to sprecyzowane w nowym Kodeksie?

      Usuń
  3. Ja słyszałem, że wszystkie dni Oktawy Wielkanocnej mają rangę uroczystości a uroczystość znosi post.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to obecnie tak jest, ale Ksiądz odpowiada wg poprzednio obowiązującego Kodeksu (tylko nie wiem, po co odnosić się do uchylonego prawa, zwłaszcza bez zastrzeżenia, że już nie obowiązuje i to co najwyżej wskazówka dla tradycji, a nie obowiązujące reguły)

      Usuń
  4. Ja też to słyszałem że uroczystość znosi post.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie, czy jak będę pościł wg kanonu z 1917r. a obowiązuje kanon z 1983r. to będę grzeszył? Czy jest to wykroczenie zasługujące na miano grzechu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, stosowanie się do przepisów z 1983 roku nie jest grzechem, bo jest to obowiązujący kodeks. Niemniej wypatrując herezje, ostrzegając innych przed modernizmem, czerpiąc zdrową naukę od doktorów Kościoła to trochę nie wypada stosować się do furtek dla modernistów, a posty z 1917 przecież nie są zakazane.

      Usuń