Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Kiedy duchowny ma obowiązek bycia ubranym w sutannę?



Prawnie jest nakazany obowiązek stroju duchownego, a według obecnego prawa kanonicznego nie musi to być sutanna, lecz w zależności od przepisów lokalnych. Nie jest doprecyzowane, czy i w jakich okolicznościach musi być sutanna czy ubiór duchowny, a kiedy nie musi. Dokładniej było i jest to regulowane w statutach diecezjalnych i zakonnych, nie w ogólnokościelnym prawie kanonicznym. Lefebvrianie (FSSPX) mają swoją zasadę, że nigdy nie wolno pokazać się bez sutanny, ale to jest ich prawo wewnętrzne, nie ogólnokościelne. 

6 komentarzy:

  1. Reguła wewnętrzna FSSPX co do noszenia sutanny godna pochwały. Żeby tylko towarzyszyło jej przestrzeganie przez księży w/w bractwa rubryk co do używania biretu, to byłoby całkowicie w porządku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesli tego typu krytyka padla od strony autora tego bloga, to znajac upartosc FSSPX i x. Banki bedzie wrecz odwrotnie.

      Usuń
    2. Są fotografie Arcybiskupa ubranego w czarny garnitur z koloratką https://www.traditioninaction.org/RevolutionPhotos/Images(901-1000)/954_Lef-1.jpg --- https://www.traditioninaction.org/RevolutionPhotos/Images(901-1000)/954_Lef-2.jpg

      Usuń
  2. Tak zwany strój krótki znany był i używany był też dawniej https://pbs.twimg.com/media/GPtSRaYXcAA1l73?format=jpg&name=large

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedy pojawiła się sutanna jako strój duchowieństwa? Czy rzeczywiście ma ona wielowiekową tradycję?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teologkatolicki10 czerwca 2024 19:48

      Suknia duchowna istniała zawsze, podobnie do sukni mędrców, filozofów. Spodnie wdziewali chłopi, rzemieślnicy, wyrobnicy i wojownicy. Z czasem przeszło to na wszystkich świeckich.

      Usuń