Czy koszulki ze świętymi wizerunkami są OK?


Samo noszenie wizerunków na odzieniu nie jest bluźnierstwem. Zależy jednak od charakteru i wymowy tych wizerunków na danej części garderoby. 

Problem jest owszem z takową koszulką, ponieważ jest ona pierwotnie częścią bielizny, nie normalnym odzieniem publicznym. Jako taka nie jest ubiorem godnym i wyrażającym szacunek i cześć. Sprawę komplikuje fakt, że obecnie nie ma świadomości takiego charakteru koszulki, gdyż stała się powszechnym ubiorem w lecie. Oczywiście brak świadomości nie usprawiedliwia, jednak pomniejsza winę. Istotne są obiektywne kryteria, jak charakter danego obrazu, czyli treść i sposób przedstawienia. To jest kwestia trzeźwego wyczucia. Człowiek o normalnym wyczuciu nie kupi i nie ubierze takiej koszulki np. z wizerunkiem Jasnogórskim czy z Całunu Turyńskiego. Powodem jest szacunek dla osób, które te wizerunki przedstawiają. Wprawdzie nie można wykluczyć, że ktoś nosi takie koszulki z przywiązania dla Pana Jezusa czy Matki Najświętszej czy dla zamanifestowania wiary. Jednak to subiektywne nastawienie nie jest w stanie zastąpić obiektywnej oceny co do miejsca wizerunków takich Osób. 
Nie ma natomiast problemu odnośnie napisów czy symboli, jak np. krzyża, ryby (ΙΧΘΥΣ) itp. 

33 komentarze:

 1. Samo noszenie koszulek z napisami wyrażającymi nasz pozytywny stosunek do religii katolickiej, ze znakiem ryby czy krzyża nie tylko nie jest bluźnierstwem ale jest manifestacją naszej wiary, jest sposobem na określenie siebie bez słów i czasem sprowokowania innych do dyskusji, myślenia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasadniczo można przyznać rację. Jednak jest kwestia: dlaczego np. nie ma marynarek czy płaszczy z takimi symbolami czy wizerunkami? Przecież to by było bardziej odpowiednie niż T-shirt, który jest właściwie bielizną.

   Usuń
 2. Czy noszenie takich Koszulek jako normalne odzienie publiczne jest grzeszne skoro "
  Kościół w swoim prawodawstwie nie określa konkretnych, szczegółowych przepisów odnośnie ubioru zarówno mężczyzn jak też kobiet. Mówi jedynie ogólnie o stroju godnym i skromnym, i też odpowiednim dla okazji i sytuacji" ?
  http://teologkatolicki.blogspot.com/2018/03/koscio-w-swoim-prawodawstwie-nie.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli moge to proszę o odpowiedz

   Usuń
  2. Samo w sobie nie jest grzeszne.

   Usuń
  3. A na pielgrzymce ?

   Usuń
  4. Pielgrzymka jest dla pokuty. Nie dla zabawy w przewiewnej bieliźnie.

   Usuń
  5. Gdzie jest napisane że pielrzymka jest dla pokuty ? w KKK tak pisze.Większosc ludzi jeśli nie wszyscy chodzą w koszulkach na pielgrzymkach i nie jest to uznawane za grzeszne bo koszulka jest uznawana za normalny strój wierzchni

   Religijność ludowa

   1674 Poza liturgią sakramentów i sakramentaliów katecheza powinna brać pod uwagę formy pobożności wiernych i religijności ludowej. Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to: cześć oddawana relikwiom, nawiedzanie sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, tańce religijne, różaniec, medaliki 10 itp.

   1675 Te formy pobożności są kontynuacją życia liturgicznego Kościoła, ale go nie zastępują: "Należy (je) tak uporządkować, aby zgadzały się z liturgią, z niej poniekąd wypływały i do niej wiernych prowadziły, ponieważ ona ze swej natury znacznie je przewyższa" 11 .

   1676 Konieczne jest rozeznanie duszpasterskie, by podtrzymywać i wspierać religijność ludową, a w razie potrzeby oczyszczać i pogłębiać zmysł religijny, z którego wyrastają te formy pobożności, oraz kierować je do głębszego poznawania misterium Chrystusa. Praktykowanie tych form pobożności podlega trosce i osądowi biskupów oraz ogólnym normom Kościoła 12 .

   Religijność ludowa w swej istocie jest zbiorem wartości odpowiadających w duchu mądrości chrześcijańskiej na podstawowe pytania egzystencjalne. Zdrowy katolicki zmysł ludu odznacza się zdolnością tworzenia syntezy egzystencjalnej. W ten sposób dochodzi do twórczego połączenia elementu Boskiego i ludzkiego, Chrystusa i Maryi, ducha i ciała, wspólnoty i instytucji, osoby i społeczności, wiary i ojczyzny, rozumu i uczucia. Mądrość ta jest rodzajem humanizmu chrześcijańskiego, który podkreśla z mocą godność każdej osoby jako dziecka Bożego, odbudowuje podstawowe braterstwo, uczy spotkania z naturą i zrozumienia, czym jest praca, daje motywacje życia w radości i pogodzie ducha, nawet wśród trudów życia. Mądrość ta jest dla ludu podstawą rozeznania, ewangelicznym instynktem, który pozwala spontanicznie ocenić, kiedy Ewangelia zajmuje w Kościele pierwsze miejsce, a kiedy zanika jej treść i zagłuszają ją inne sprawy

   Usuń
  6. A czy można się na spacerze w koszulce i krotkich spodenkach modlic ?

   Usuń
  7. a czy koszula może być podczas pielgrzymki ubierana bezpośrednio na ciało ?

   Usuń
  8. Wszystko może być, co nie jest zakazane w przykazaniach Bożych i kościelnych. Ale tego typu wybory świadczą o człowieku i jego nastawieniu i podejściu.

   Usuń
 3. Dlaczego koszulka nie jest ubiorem godnym ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest powiedziane: to jest właściwie bielizna, nie odzienie wierzchnie.

   Usuń
  2. Czyli skarpetki czy spodnie też nie są ubiorem godnym bo też są bielizną w takim samym stopniu jak koszulka ?

   Usuń
  3. Ale dlaczego jest to bielizna ? Jak obecnie jest to uznawane za normalny ubiór ?

   Usuń
  4. Koszulka jako część ubioru jest porównywalna z majtkami i skarpetkami. Zdaję sobie sprawę, że świadomość tego faktu jest obecnie znikoma, ale brak świadomości nie jest w stanie zmienić tego faktu.

   Usuń
  5. Ale chyba dziś w obecnych czasach to się zmieniło i koszulka jest porównywalna ze spodniami raczej

   Usuń
  6. Tyle że nie ma takiego dokumentu Kościoła etc który by stwierdzał że koszulka jest porównywalna z bielizną typu majtki;skarpetki; a obecnie w naszej kulturze koszulka jest normalnym odzieniem wierzchnim

   Usuń
  7. Nie ma też dokumentu zakazującego zdroworozsądkowego myślenia...

   Usuń
  8. Ok jak najbardziej; tylko że nie jest zdefiniowane że katolik ma obowiązek uważać że koszulka jest ubiorem niegodnym;więc chyba kaotlik może uważać ten ubiór za godny i ueważac go za normalne odzienie publiczne

   Usuń
 4. to jeśli koszulka jest bielizną porównywalną w skartpetkami i majtkami to również spodnie w takim razie są porównywalne ze skarpetkami i majtkami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ktoś chodzi bez majtek, to tak...

   Usuń
  2. bo majtki to jest bielizna a koszulka to jest czesc ubioru podobna do spodni czyli powszechnie uznana jako odzienie wierzchnie

   Usuń
  3. Logicznie biorąc, bielizna osobista to części garderoby ubierane bezpośrednio na ciało (czyli bez nich ciało jest nagie). Owszem, można ubrać coś pod taką koszulkę, ale to nie zmienia faktu, że jej pierwotnym przeznaczeniem jest funkcja bielizny.

   Usuń
  4. Czyli chodzenie w takiej koszulce ubranej bezpośrednio na ciało i będącej jedynym ubraniem( w sensie chodzenie tylko w tej koszulce i spodniach/spodenkach ) jest grzeszne ?

   Usuń
  5. Czy jest obowiązek moralny ubierania pod odzienie wierzchnie bielizny;chodz mi o to czy jest obowiązek noszenia podkoszulka pod koszulą ; albo jakiegoś ubrania pod koszulką(T Shirtem )?

   Usuń
  6. Może być grzeszne, jeśli szkodzi zdrowiu czy świadomie kogoś obraża.

   Usuń
  7. W jakim sensie może kogoś obrażać noszenie t shirta?
   Czy noszenie t shirta z logiem danej firmy obraża tą firmę (czy z napisami np levis) skoro sami oni wyprodukowali takie rzeczy?

   Usuń
 5. Spodnie takze ubiera się na nagie nogi a nikt nie uważa ich za bielizne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwykle ubiera się po majtkach.

   Usuń
  2. Ok ale jednak nogi bez spodni są nagie więc w sumie też są bielizną chyba a kulturowo tylko kobiety noszą bieliznę górną dla meżczyzn noszenie biustonosza etc nie przyjeło się

   Usuń
  3. W tym znaczeniu ręce i twarz też są nagie. A nogi bez spodni poniżej kolan też nie są nagie. A jednak nikt normalny nie ubiera spodni bez majtek.

   Usuń
  4. Ale ubieranie samego t shirta jest normalne i nie jest wymagana kulturowo bielizna przy noszeniu koszulki

   Usuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...