Jak należy zachować się wobec nadużyć liturgicznych?


Najpierw należy upomnieć dane osoby, na ile to możliwe.
Następnie należy poinformować władze diecezjalne (aczkolwiek w tym wypadku jest dość mało prawdopodobne, by to było skuteczne).
Jeśli nadużycie jest praktykowane uporczywie, to liturgia jest sprawowana w sposób grzeszny i niegodny. Tym samym należy dla dobra swojej duszy unikać takich celebracyj.

4 komentarze:

 1. Szczęść Boże!
  Mam pytanie w związku z podjętym tematem: Czy w NFRR dopuszczalne jest udzielanie Komunii św. przez księdza, który nie uczestniczy we Mszy św. i używa innej formuły niż celebrans tj. takiej jak w NOM po łacinie („Corpus Christi”)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W liturgii tradycyjnej zwyczajnym szafarzem Komunii św. jest kapłan, diakon może pełnić tę posługę jako szafarz nadzwyczajny. Może to czynić także kapłan, który nie jest celebransem danej Mszy św. Powinien stosować formułę odpowiednią dla liturgii tradycyjnej: Corpus Domini nostri Iesu Christi custodiat animam tuam ad vitam aeternam Amen.

   Usuń
 2. Bóg zapłać za odpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy jeśli jest to bardzo poważne nadużycie, a właściwie pasmo nadużyć, ewidentnie z premedytacją i do tego recydywa coroczna— jest możliwe pominięcie kroku upomnienia osobistego, zwłaszcza że wtedy prawdopodobnie z braku odwagi musiałbym odstąpić od jakichkolwiek reakcji?

  OdpowiedzUsuń

Czy wolno w stanie grzechu ciężkiego przystępować do Komunii św.?

  Odpowiedź jest podana powyżej w kanonie z Kodexu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Jednak nie jest ona do końca jasna.  Wersja oryginalna brzm...