Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Dlaczego w Kościele nie ma kultu Chrystusa Sługi? (aktualizacja)



Jednym z oryginalnych pomysłów x. Franciszka Blachnickiego jest kaplica Chrystusa Sługi w Krościenku w domu macierzystym założonego przez niego ruchu.




Ten związek jest istotny zarówno dla myślenia i teologii założyciela jak też dla ruchu, który uformował znaczną część, a chyba nawet zdecydowaną większość duchowieństwa w Polsce. Dlatego warto przeanalizować teologicznie ten pomysł, mający niewątpliwie wpływ na wychowanie pokoleń katolików oraz ich myślenie. Wszak jeden z oficjalnych opisów uzasadnia ten tytuł i jego miejsce:

Chodzi więc o "ideał formacyjny": Chrystus Sługa ma być wzorem dla członków i poddających się wychowaniu i formowaniu w ruchu. Jak się to ma do prawd wiary katolickiej?

Nie trudno jest skojarzyć ten tytuł ze słowami z Listu św. Pawła do Filipian (2):


Jak czytamy, jest tutaj mowa o "postaci sługi", która wynika z "ogołocenia" (κενωσις) czyli zdjęcia "postaci Bożej". Text grecki zestawia tutaj "w postaci Boga" (εν μορφη θεου) oraz "postać sługi"(μορφην δουλου λαβων εν ομοιωματι ανθρωπων γενομενοσ), utożsamiając postać sługi ze człowieczeństwem w odróżnieniu od boskości. Chodzi więc o Chrystusa-Człowieka wskutek Wcielenia Syna Bożego. Innymi słowy: "postać sługi" oznacza nic innego jak człowieczeństwo.

Jest to jednak tylko pierwsza część chrystologicznego hymnu św. Pawła. W drugiej, głównej części (wers 9), do której prowadzi mowa o "postaci sługi", Apostoł mówi o wywyższeniu Jezusa Chrystusa "ponad wszystko". To wywyższenie wymaga kultu ze strony wszelkich istot niebieskich i ziemskich, czego wyrazem jest zgięcie każdego kolana przed Jego imieniem czyli godnością. Cześć wszelkiego stworzenia odnosi się więc nie do ogołocenia lecz do Boskości Jezusa Chrystusa, która jest obecna w Jego Człowieczeństwie. Innymi słowy: czcimy nie postać sługi jako taką, gdyż jest to z natury nasza, ludzka postać, lecz czcimy Boga, który uniżył się do naszej ułomnej postaci, której samej w sobie nie przysługuje kult. Kult człowieka i postawienie jego w miejscu Boga było i jest pierwszą, główną i zasadniczą pokusą i taktyką szatana (Rdz 3,5: "będziecie jako bogowie"). Oczywiście w Jezusie Chrystusie Bóstwo i Człowieczeństwo są ze sobą nierozerwalnie zjednoczone (unio hypostatica). Także z tego względu oddawanie czci tylko Jego Człowieczeństwu jest bluźnierstwem o charakterze apostazji gdyż pośredniej negacji Boskości.

Zakładając, że x. Blachnicki inspirował się tym fragmentem Listu do Filipian, zwróćmy uwagę na całość tej kaplicy:




Jak widać, w jej wyposażeniu nie ma nic, co by wskazywało na klęczenie, tym bardziej by do tego zachęcało, gdyż nie ma ani klęczników ani choćby poduszek, a są tylko siedzenia i to dość wygodne. Cóż więc się stało z drugą, główną częścią hymnu św. Pawła, gdzie jest mowa o zginaniu każdego kolana przed Jezusem Chrystusem? Czyż nie pasuje to do faktu, że x. Blachnicki jako pierwszy w Polsce na szeroką skalę wprowadził i propagował Komunię św. na stojąco? Jak to się ma zarówno do słów św. Pawła jak też do przepisów liturgicznych Kościoła (wówczas jedyną formą dopuszczalną także przez wytyczne Konferencji Episkopatu Polski była Komunia św. na klęcząco), nie trzeba wyjaśniać.

Zwróćmy teraz uwagę na centralny obraz w kaplicy przedstawiający właśnie "Chrystusa Sługę":


Przedstawiona postać, o wyglądzie androgynicznym (męsko-żeńskim), ze wzniesionymi ku górze rękami w geście oddania, nie ma w sobie nic wskazującego na godność. Mimo swej prostoty nie jest to postać wyrazista. Twarz jest skupiona na sobie, jakby śpiąca, nie jest skierowana ani ku górze, gdzie wznoszą się ręce, ani ku dołowi. Głównym i czytelnym elementem są ramiona uniesione ku górze. Nie trudno zauważyć, że ramiona i przedramiona przecinają się na przedłużeniu i wykazują przy tym wyraźne podobieństwo do masońskiego symbolu cyrkla i kątomierza:


(To są trzy wersje symbolu: po środku symbol masonerii francuskiej, po lewej amerykańskiej, po prawej sowieckiej.)

W wersji mniej oficjalnej w centrum jest trupia czaszka, która wyjaśnia symbole używane oficjalnie:
Także dłonie w połączeniu ze światłem mozaiki w tle można rozumieć jako niosące światło, czyli Lucyfera (luci-fer), podobnie do symboliki masońskiej:

(wzięte stąd.)

Pewne jest, że x. Blachnicki przywiązywał wiele wagi do symboli i lubił być oryginalny, nawet dziwaczny i to w strojach liturgicznych:




Sporo jest fotografij x. Blachnickiego z różnych okresów jego życia pokazujących go z typowo masońskim gestem "ukrytej dłoni". Dla przykładu:

Fotografia z 1970 r. przedstawia go przy okazji wizyty słynnego jezuity - heglisty i prawdopodobnie masona - K. Rahner'a (piszącego w owym okresie nawet po kilka listów miłosnych dziennie do swojej kochanki, lewackiej zamężnej pisarki Luise Rinser) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim: x. Blachnicki siedzi po prawej stronie tuż przy gościu z Niemiec. 



Drugim dobitnym przykładem jest zdjęcie na okładce jednej z jego książek oraz na oficjalnej stronie internetowej, co stanowi zupełnie otwarte przyznawanie się do symboliki masońskiej:




Dla porównania inne przykłady z historii, których nie sposób nie znać:



Typowo masoński jest też gest łańcuszka ("łańcuch jedności", por. tutajtutajtutaj):



Jest bardzo mało prawdopodobne, by x. Blachnicki jako człowiek wykształcony nie znał pochodzenia i znaczenia tego gestu i by do pozowanych zdjęć używał go przypadkowo. 


Post scriptum 1

W dyskusji odnośnie tych uwag występują - aczkolwiek przeważają emocjonalne wyzwiska i inwektywy ze strony oburzonych wyznawców blachnicyzmu - następujące zasadnicze motywy:
1° Wskazanie na użycie wyrażenia "Twój sługa" w prefacji o Chrzcie Pańskim (w Novus Ordo Missae).
2° Wskazanie, że figura wraz z witrażem przedstawia Chrzest Pański.
3° Twierdzenie, że są klęczniki do dyspozycji, choć nie widoczne na żadnych zdjęciach ani samej kaplicy, ani robionych podczas liturgii.
4° Twierdzenie, że gest ukrytej ręki jest przypadkowy i wynika z odruchowego zachowania ulubionej pozycji ręki.
5° Jest dekret Kongregacji ds. Kanonizacyjnych orzekający heroiczność cnót x. Blachnickiego i otwierający drogę do jego beatyfikacji.  

ad 1°

Prawdą jest, że od Missale Romanum Pawła VI z 1969 r. istnieje prefacja o Chrzcie Pańskim mówiąca o Chrystusie Słudze:


Jest to zupełnie nowy text, nie mający podstaw w Tradycji liturgicznej Kościoła w jakimkolwiek obrządku. Samo święto Chrztu Pańskiego zostało wprowadzone niewiele wcześniej, mianowicie w 1960 r. przez Jana XXIII. Do tego czasu Chrzest Pana Jezusa w Jordanie był obchodzony w święto Epifanii (6 stycznia) razem z hołdem Mędrców oraz cudem w Kanie Galilejskiej (w niektórych obrządkach wschodnich razem z Bożym Narodzeniem i hołdem Mędrców). Oktawa Epifanii kończyła się wspomnieniem Chrztu Pańskiego (13 stycznia). Powodem tego złączenia w całej Tradycji Kościoła wszystkich obrządków było zabezpieczenie przed heretycką interpretacją Chrztu Pańskiego, która miała miejsce już w starożytności u kilku teologów jak Teodot i Paweł za Samosaty. Generalnie była to tendencja wśród sekt judaistycznych, m. in. ebionitów

Tym niemniej święto Chrztu Pańskiego nie jest świętem Chrystusa Sługi. Tak więc należy podtrzymać powiedziane powyżej: w Kościele nie ma kultu Chrystusa Sługi. Jest to wynalazek apostatów modernistycznych, pomniejszających czy wręcz podstępnie negujących Boskość Jezusa Chrystusa współistotną z Ojcem.

ad 2°

Zostało już powiedziane w 1°. Dodać jedynie należy, że figura wraz z witrażem nie jest wyraźnym, dla każdego widocznym przedstawieniem Chrztu Pańskiego. A jeśli nawet by tak było, to dlaczego kaplica nie nazywa się kaplicą Chrztu Pańskiego?

ad 3°

Skoro klęczniki są, to dlaczego nie są ustawione razem ze siedzeniami? Dlaczego na żadnych fotkach dostępnych w internecie nie widać, że są używane? Czy są to rzeczywiście klęczniki, a nie tylko stołeczki do klęczo-siedzenia typu do medytacji buddyjskiej?

ad 4°

Jest oczywiste, że fotki x. Blachnickiego, przynajmniej te oficjalnie dostępne, są pozowane, zwłaszcza gdy przedstawiają go w stroju duchownym i przy oficjalnych okazjach. Nie ma więc podstaw do twierdzenia, jakoby chowanie ręki dokładnie na sposób gestu masońskiego było odruchowe i przypadkowe. Czyżby x. Blachnicki nie panował nad swoimi odruchami nawet pozując do zdjęć?

ad 5°

Orzeczenia tego rodzaju nie mają rangi dogmatycznej i nie są nieomylne. Są jedynie aktem administracyjnym i nie przesądzają nawet o beatyfikacji. Oznaczają jedynie, że w danym momencie nie stwierdzono czegoś, co by było przeszkodą do beatyfikacji. Należy jednak pamiętać, że obecnie stosowane procedury w takich sprawach są poważnie okrojone i nie odpowiadają procedurom stosowanym przez Kościół na przestrzeni wieków. Nie jest więc z góry wykluczone, że pewnych istotnych faktów nie uwzględniono czy potraktowano je zbyt pobłażliwie. Z punktu widzenia teologii katolickiej można, a w razie konieczności nawet trzeba zgłaszać zastrzeżenia nawet odnośnie poglądów teologicznych osób beatyfikowanych czy kanonizowanych. Na tym właśnie polegała rola tzw. obrońcy wiary (defensor fidei, zwanego wulgarnie i niesłusznie advocatus diaboli), która to funkcja została wyrzucona z procesów beatyfikacyj i kanonizacyj. 



Post scriptum 2

Oto jeden z dowodów na antykatolicki i wywrotowy charakter działalności x. Blachnickiego, gdzie były duchowny opowiada z sympatią o swoich związkach (zwłaszcza od 7:40 i od 12:50):

https://www.youtube.com/watch?v=QJ0oSHZi3n0



Post scriptum 3

Okazuje się, że wyznawcy blachnicyzmu przez swoją bierność przeszkodzili w śledztwie ws. śmierci x. Blachnickiego: 



Wygląda na to, że sekta miała swój interes w tym, by sprawa nie została do końca wyjaśniona. 

33 komentarze:

  1. Skad informacja że Powell był masonem?; na internecie można znależc informacje jakoby nie był masonem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Brak dowodu na członkostwo w masonerii nie jest dowodem, że nie był członkiem, gdyż członkostwo jest zasadniczo tajne.
      2. Na pewno nie wyznawał wiary chrześcijańskiej, skoro nie praktykował, a grób ma zupełnie świecki.
      3. W skałtingu stosował masońską zasadę indyferentyzmu religijnego.

      Usuń
    2. w takim wypadku każdego można by posądzać o przynależnosc do masonerii...

      Usuń
    3. no w takim że "Brak dowodu na członkostwo w masonerii nie jest dowodem, że nie był członkiem"

      Usuń
    4. Przecież to nie jest jedyny fakt odnośnie Powell'a.

      Usuń
    5. W mojej rodzinnej parafii cała formacja ministrancka była oparta o program oazowy, dziś w oazie młodzieży nie ma nikogo, zaś działaniem Łaski w 2020 r. po raz pierwszy uczestniczyłem w Ofierze Mszy Św. wg. Missale Romanum sprzed reform za co z serca Panu Bogu dziękuję. Pytanie, ile wśród osób dziś odkrywających tzw. dawną liturgię Kościoła Świętego to dawni oazowicze?

      Usuń
  2. Czyli zły jest skauting ssbc skoro opiera się na klasycznej metodzie skautowej Powell'a ?
    http://ssbc.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam i nie wiem, co oni robią. Pewne jest, że samo sympatyzowanie z katolicką liturgią tradycyjną nie wystarczy.

      Usuń
  3. Skad twierdzenie że gest łańczuszka jest masoński ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest wiele dowodów. Tutaj jest przykład:

      http://mastermason.org/omvl/Content/writings/chainofunion.pdf

      Usuń
    2. Ale chyba taki gest sam w sobie jest neutralny moralnie i wykonywanie go dla zacisniecia więzi czy dla zabawy chyba jest moralnie dozwolone gdy się go wykonuje nie dla przyjęcia gestu masonsiego itp

      Usuń
    3. Skoro jest znakiem masońskim, to nie jest neutralny moralnie. Jeśli ktoś go stosuje świadomie, to grzeszy, gdyż nawiązuje do sekty antykościelnej, jaką jest masoneria.

      Usuń
    4. Ale masoneria nie ma monopolu na taki znak .Oko oaptrznosci też jest związane z masonerią a chyba jego stosowanie nie jest grzeszne ; tu chyba zalezy od intencji tak samo jak w przypadki "iskierke radosci puszczam w krąg niech powróci do mych rąk"

      Usuń
    5. Oko Opatrzności było znane na długo przed masonerią i ma dość jasną wymowę teologiczną. O "łańcuszku jedności" tego nie można powiedzieć.

      Usuń
    6. To do tych symboli mam pytanie. Widziałem kiedyś filmik, nagrany przez osobę uważającą się za katolika, w kraju buddystycznym, która, pokazuje figurę Buddy, otoczoną siedmioma smoczymi głowami, twierdzi, jakoby to był ssymbol szatański... Co o tym sądzić?

      Usuń
    7. Może sformułuję to tak: Czy symbole w kultach pozachrześcijańskich, pokrywające się z symbolami demonicznymi, należy traktować jako takie?

      Usuń
  4. Czy gest łańcuszka sam w sobie jest grzeszny ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jest świadomym przejęciem gestu masońskiego, to tak.

      Usuń
    2. A co z gestem trzymania się za ręce podczas modlitwy "Ojcze Nasz"?

      Usuń
    3. teologkatolicki27 marca 2023 11:38

      To jest wynalazek protestancki. Nigdy tego nie było w Kościele.

      Usuń
  5. Czy przynależnosc do harcerstwa jest zła ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama w sobie nie musi być zła. Zależy od treści i metod wychowawczych.

      Usuń
  6. Polecam ciekawy artykuł na temat charystów zamieszczone tam jest też zdjęcie prymasa Wyszyńskiego z charakterystyczną lewą ręką na piersi https://www.salon24.pl/u/zagozda/

    OdpowiedzUsuń
  7. Polecam ciekawy artykuł na temat charystów zamieszczone tam jest też zdjęcie prymasa Wyszyńskiego z charakterystyczną lewą ręką na piersi
    https://www.salon24.pl/u/zagozda/960363,przerywam-zmowe-milczenia-czyli-ludzie-w-ornatach-od-mokrej-roboty-cz-3

    OdpowiedzUsuń
  8. Skąd w ogóle pomysł, że gest wsuwania ręki pod marynarkę jest masoński? Albo
    że masońskie są rozpięte guziczki charystów? https://en.wikipedia.org/wiki/Hand-in-waistcoat

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teologkatolicki19 marca 2023 21:44

      To nie pomysł. To fakty.

      Usuń
    2. Widział Pan kiedykolwiek, we własnym otoczeniu, mężczyzn praktykujących taki gest? Obojętne, czy ze względów praktycznych czy innych? Ja nigdy. A żyję pół wieku. Skoro tak, ów gest musi mieć znaczenie. Owszem, wiele fotografii lub malarstwa portretowego zwłaszcza z przełomu XVIII-XIX w. prezentuje, zwykle znane, postacie w tej pozie, na ogół zadeklarowanych masonów brytyjskich, amerykańskich, francuskich etc..., ale nigdy duchownych katolickich, za wyjątkiem tych, co na sutannę zakładali fartuszek. Inteligentny, zwykle wykształcony człowiek powinien o tym wiedzieć, a nawet jeśli by nie wiedział, to wpierw zbadać, skąd ta moda i dlaczego, zanim ją zacznie naśladować. O ileż bardziej duchowny katolicki i to w czasach, gdy Kościół już wielokrotnie i dobitnie wypowiedział się na ten temat.

      Usuń
    3. Oczywiście nie jest, no chyba że ksiądz Olewiński ma gdzieś dowód, że i Pizarro był masonem. Szokującą informacją może być i to że Stalin nawet nie otarł się o masonerię, no ale to już nie pasuje do koherentnej wizji świata.
      Do innego Anonimka, pitro wyżej: to, że przez całe życie nie widziałeś, to jest akurat dowód z końcówki układu pokarmowego. Ja mam kilka zdjęć z tym strasznym gestem z okolic matury, bo kiedy wychodziłem z sali potknąłem się i tak walnąłem w łokieć, że najmniej bolał, kiedy o coś przedramię opierałem, więc, tak kurde, przystąpiłem do masonerii w okolicach matury za pomocą odpięcia guzika w kamizelce od garnituru.
      Weźcie się ogarnijcie, bo to żenada.

      Usuń
    4. teologkatolicki30 stycznia 2024 10:03

      Żenadą jest owszem ta dość prymitywna szydera. Pizarro żył na długa zanim powstała masoneria. Wypadałoby to wiedzieć zanim się wypowie w temacie.
      Podobnie o elementarnej ignorancji w temacie świadczy twierdzenie, jakoby Stalin nawet nie otarł się o masonerię. Wypadałoby wiedzieć, że rewolucja bolszewicka była dziełem masonerii posługującej się żydostwem rozsianym po imperium carskim.
      A już zupełnie poniżej wszelkiego poziomu już nawet czytania ze zrozumieniem jest wątek autobiograficzny.

      Usuń
  9. Polska mitami stoi !
    Księża świadczą na temat śmierci ks. Blachnickiego.
    Zatruł się po prostu oparami z popsutej sklejarki.
    https://www.facebook.com/upilisiemlodymwinem/posts/4053113444750178/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teologkatolicki19 marca 2023 21:45

      Ktoś tu ma poczucie humoru.

      Usuń
  10. Tak tylko czysto humorystycznie dodam, ze wygodne te krzeselka na zdjeciu tez nie sa ;)

    OdpowiedzUsuń