Dlaczego Judasz zdradził?

Nie mamy jednoznacznych informacji w tym temacie ani w Piśmie św., ani w Tradycji Kościoła. Jest tylko powiedziane, że był złodziejem (J 12, 4-8). Ponadto z faktów wynika, że był fałszywy i zakłamany, o czym świadczy jego pytanie odnośnie zdrajcy: "Czyżbym to ja był, Mistrzu?" (Mt 26, 25).
Ta niejasność oczywiście prowadziła w ciągu wieków do różnych interpretacyj, domysłów i teorij. Dość prawdopodobne wydaje się przypuszczenie, że powodem zdrady były motywy polityczne Judasza. Konkretnie, że Judasz był zawiedziony, iż Pan Jezus nie chciał poprowadzić zbrojnej rebelii przeciw Rzymianom.
Wiele przemawia także za tym, że Judasz chciał sprowokować cudowne uwolnienie Pana Jezusa z rąk oprawców i tym samym objawienie Jego mesjańskiej godności rozumianej na sposób doczesny, czyli bez tajemnicy krzyża.

Nie ma w tej kwestii rozstrzygnięcia Magisterium Kościoła i nie jest ono możliwe, ponieważ źródła Objawienia nie są jednoznaczne. Tym samym dopuszczalne są różne przypuszczenia i teorie, oczywiście o ile nie zaprzeczają danym Objawienia. Prawdopodobnie Judaszem kierowało szereg motywów, które się nie wykluczają.

7 komentarzy:

 1. Jak mi się wydaje to diabeł go skusił i wydał Jezusa. Może jednak jest jakaś inna Ewangelia której nie znam ,gdzie ja kupić?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojcec Szustak jeszcze jej nie napisał, ale cierpliwości...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie napisal, ale swoje herezje juz wyglosil
   https://youtu.be/i9k90bbBpC8

   Usuń
  2. Jezus dając przykłady różne i mówiąc do apostołów chciał by człowiek słyszący jego słowa uruchomił swój mózg/rozum i myślał i zrozumiał co się do niego mówi... Ty anonimowy nic nie rozumiesz ze słów Jezusa

   Usuń
 3. Jak rozumieć te słowa z Katechizmu Soboru Trydenckiego - Rozdział V „O Sakramencie pokuty” Pytanie 6: "Judasz, który żalem przywiedziony obwiesiwszy się, i żywot i duszę utracił”?
  Czy jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że Kościół ogłosił potępienie Judasza?
  A zatem w konsekwencji w dalszy ciągu prawdą jest, że Kościół nigdy nikogo nie uznał za wiecznie potępionego?
  Czy może taka interpretacja słów Z KATECHIZMU to jakaś nadinterpretacja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pism papieza Grzegorza Wielkiego wynika, ze potepiony z pewnoscia zostal syn zatracenia - Judasz - i Herod.

   Usuń
  2. Ale jaka jest ranga słów Grzegorza Wielkiego? I też będę wdzięczny za namiary na te słowa, gdyż nie mogłem ich odnaleźć.
   Czasem są dyskusje, w których ktoś stwierdza: "Kościół NIGDY nie uznał ani nie ogłosił nikogo potępionego".
   Owszem, my nie mamy prawa mówić o kimkolwiek, że jest w piekle, w sensie osądzania innych: "o, tamten to będzie się smażył..". Ale tu chodzi o nieco innego, o to co postanowił Kościół, o dociekanie prawdy.

   Usuń

Czy można zakazać liturgii tradycyjnej? (z post scriptum)

  Oczywiście otrzymałem pytania w temacie dnia: Pytanie tytułowe zostało pośrednio wyjaśnione przez Benedykta XVI w liście do biskupów w zw...