Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Zasadność kary śmierci



Kara śmierci jest sprawiedliwą obroną społeczności przed osobą, która po pierwsze zawiniła, po drugie nadal stanowi realne i poważne zagrożenie dla innych osób czy społeczności. Ponadto, jak każda kara, ma znaczenie przebłagalne oraz wychowawcze (ostraszające naśladowców). Problemem jest natomiast omylność sądownictwa oraz niedoskonałość systemu więziennictwa. Także dlatego kara śmierci powinna być stosowana raczej w wyjątkowych sytuacjach. Cel przebłagalny i wychowawczy można osiągnąć przez skazanie na pracę w odosobnieniu, tzn. na zarobienie na własne utrzymanie i dodatkowo na cele społeczne. Samo odizolowanie od społeczeństwa wraz z zapewnieniem darmowego utrzymania bez pracy jest niesprawiedliwe, niemoralne i antywychowawcze.
Co do głosowania na partię, która deklaruje zamiar wprowadzenia kary śmierci, istotne są wymienione aspekty. Przede wszystkim ten zamiar nie może być motywowany zemstą czy społecznym odruchem zemsty. Równocześnie popieranie kary śmierci generalnie nie przekreśla chrześcijańskiego charakteru programu danej partii.


1 komentarz:

  1. Pisze Ksiądz Profesor: "Ponadto, jak każda kara, ma znaczenie przebłagalne oraz wychowawcze (odstraszające naśladowców)." Abstrahując od kary śmierci. Dajmy na to, że pewna kara skutecznie odstrasza naśladowców, ale w gruncie rzeczy jest niesprawiedliwa dla tego, który coś złego popełnił. Co wtedy?

    OdpowiedzUsuń