Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Czy Chrystus zjednoczył się z każdym?


Te zdania są oczywiście niejasne. Jednak po pierwsze mają podstawy w tradycyjnej teologii katolickiej, zwłaszcza u Ojców Kościoła, a po drugie same w sobie nie są heretyckie, choć faktycznie mogą być heretycko wykorzystywane. 

Chodzi konkretnie o tzw. mechaniczne względnie fizyczne zbawienie: skoro Syn Boży stał się Człowiekiem, czyli przybrał ludzką naturę, i też umarł dla zbawienia wszystkich ludzi, to nie jest istotne i konieczne świadome i dobrowolne przyjęcie tego zbawienia przez wiarę. To jest oczywiście herezja. 

9 komentarzy:

  1. To ciekawe, bo wydaje się, że podobną, jeśli nie tę samą herezję napisał w swojej encyklice Rerum Novarum papież Leon III, cytuję:
    "wszystkich zarówno odkupił Jezus Chrystus i przywrócił do godności synów Bożych" oraz: "że wreszcie tak dobra natury, jak dobra łaski Bożej przysługują łącznie i bez wyjątku całemu rodzajowi ludzkiemu".
    Użycie widocznych wyżej kwantyfikatorów przez papieża Leona XIII powoduje istotny problem dla tych wypowiedzi z punktu widzenia Objawienia, np.: "...ale niewielu się uda" czy też "...tym, którzy uwierzą..." albo "...za wielu będzie wydane...".
    Osobiście nie zdziwiłoby mnie to, iżby okazało się, że ten właśnie papież Leon XIII dopuściłby się herezji, biorąc pod uwagę, jakie miał zamiłowanie do wtrącania się państwa w dobrowolne umowy, wbrew objawieniu: "tyle na ile się umówiliśmy" i "mogłeś zrobić ze swoją rzeczą co chciałeś".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teologkatolicki3 stycznia 2025 07:44

      To nie jest "objawienie" lecz protestancki pseudobiblicyzm.

      Usuń
    2. Już był jeden taki domorosły teolog internetowy o pseudonimie Szymon Klucznik, który na podstawie tego argumentu uznał Leona XIII za antypapieża...

      Usuń
    3. Zarzucanie papieżowi Leonowi XIII trzymania się poglądu mówiącego, że „każdy człowiek, bez względu na wyznawaną wiarę czy przyjęty chrzest – posiada godność dziecka bożego, którą otrzymał wraz z odkupieniem dokonanym w czasie przez Jezusa Chrystusa” nie ma pokrycia w rzeczywistości. Papież Leon XIII w encyklice „Satis cognitum” (która dotyka tego tematu, ponieważ traktuje o jedności Kościoła) pisał: „Również z tą samą troską zwraca się Nasz duch do tych, których podmuch zarazy nie zniszczył jeszcze do szczętu i którzy oczekują przynajmniej, by mieli za ojca prawdziwego Boga, Stworzyciela nieba i ziemi. Oni więc sądzą prawdziwie i jasno rozumieją, że nie mogą zaliczać się do synów Bożych bez przybrania sobie jako brata Jezusa Chrystusa, jak również Kościoła za matkę” („Ac pari studio ad eos provolat animus Noster, quos impietatis non funditus corrupit pestilens afflatus, quique hoc saltem expetunt, sibi patris esse loco Deum verum, terrae caelique opificem. Hi quidem apud se reputent ac plane intelligant, numerari se in filiis Dei nequaquam posse, nisi fratrem sibi Iesum Christum simulque Ecclesiam matrem adsciverint”).

      Usuń
    4. Tak, to bardzo dobry przykład wyjaśniający, Bóg zapłać.

      Usuń
  2. Do teologkatolicki
    Cytaty z Objawienia to protestancki pseudobiblicyzm? Jak dosłowny cytat może być pseudo?
    A jakieś argumenty poza negacją niczym nie popartą, jakoby "(nie)wielu" z Pisma Świętego oznaczało "wszyscy" z Leona XIII?
    Do Anonimowy
    To jakiś ignorant musiał być, który nie wie, że skoro nie stwierdzono herezji ani nie ukarano formalnie utratą urzędu to Leon XIII nie przestał być papieżem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teologkatolicki4 stycznia 2025 17:35

      Biblicyzmem jest traktowanie Pisma św. w oderwaniu do Tradycji czyli nauczania Kościoła. A tutaj jest już tylko pseudobiblicyzm, ponieważ nie bierze się pod uwagę całego Pisma św., lecz jedynie fragmenty wyrwane z kontextu. To jest na poziomie tzw. świadków Jehowy.

      Usuń
    2. Bóg zapłać za - tym razem - wyjaśnienie. Ksiądz ma rację, że gdyby chodziło o fragmenty wyrwane z kontekstu całego Pisma to byłby to protestancki albo świadkowojehowny proceder kontekstualnego fałszowania fragmentów Pisma Świętego. Tymczasem to Księdza na wyrost ocena. Badałem temat, cytaty przytoczyłem jako przykładowe dla zarysowania Księdzy o co mi chodzi, natomiast nigdzie w Piśmie nie znalazłem (ani do literaturze moralnej Magisterium do Leona XIII) pochwały ingerowania przez państwo wolności umów, a przytoczone przykłady są jednolite i wyczerpujące w kontekście całości Pisma i Tradycji do Leona XIII.
      Skoro więc Ksiądz Teolog ma wiedzę, jakie to nauki lub treść Objawienia Bożego popiera postulat Leona XIII ingerowania przez państwo w swobodę umów i ich dotrzymywanie i zmienia sens przytoczonych przeze mnie fragmentów z samego Chrystusa, proszę je przytoczyć na dowód. Na razie przeciwko moim cytatom Ksiądz nie przytoczył ani jednego zmieniającego kontekst i znaczenie przytoczonych przeze mnie.

      Usuń
    3. teologkatolicki4 stycznia 2025 23:59

      Proszę sobie poczytać w podręcznikach katolickiej teologii moralnej rozdział De contractibus.
      Także generalnie warto wiedzieć, że ponad umowami stoi prawo moralne, a gwarantem prawa moralnego w dziedzinie cywilnej powinno być państwo.

      Usuń