Czy należy uczęszczać na Novus Ordo?


Kardynałowie Bacci i Ottaviani nie kwestionowali zasadniczo sakramentalnej ważności Novus Ordo Missae, tym samym nie negowali skuteczności sakramentalnej. Uważna lektura ich "krytyczej analizy" pozwala dostrzec, że zwrócili uwagę jedynie na niejasność i problematyczność doktrynalną oraz pastoralną. Chodzi o to, że Novus Ordo we wielu miejscach niestety dopuszcza interpretację, która jest otwarta na herezję protestancką. Stanowi to oczywiście poważny problem, jednak nie oznacza samo w sobie ani herezji ani nieważności sakramentalnej. To jest istotne odróżnienie, choć może nie od razu zrozumiałe bez odpowiedniego przygotowania teologicznego. Dlatego są duchowni, którzy odradzają uczęszczanie na Novus Ordo, zalecając wyłącznie liturgię tradycyjną.

Faktycznie jednak można wyznawać i zachowywać wiarę katolicką wychowawszy się i uczęszczając na Novus Ordo, oczywiście o ile łączy się to z odpowiednią katechezą we wierze katolickiej. 

1 komentarz:

  1. Przy wszystkich zastrzeżeniach do NOM, większośc z nas uczestniczy w Mszy świętej odprawianej w tym właśnie rycie .Mam pytanie, jaki dokument KK określa sposob zachowania się wiernych w trakcie Mszy. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet księża nie wiedzą nic o podobnych dokumentach. Próżno szukać na stronach KEP. Tam jest tylko rozporzadzenie z 1981, ale z tego co słyszę, jest ono już nieaktualne. Przez przypadek trafilem na dokument ,, Wskazania EP po ogłoszeniu nowego wydania OWMR,, z 2005r. Problem w tym, ze dokument ten nie jest zamieszczony na stronie Episkopatu, lecz na stronie ,,muzyka-diecezha siedlecka.dokumenty. Czy jest to zatem dokument wiążący?

    OdpowiedzUsuń

Co to jest przebaczenie?

Należy się modlić o zbawienie duszy dla grzeszników. To nie wyklucza kar doczesnych, lecz ją nawet zakłada, ponieważ one oczyszczają ...