Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Czy można polecić publikacje x. Hellera?




Nie znam na razie jego książek. Zapoznałem się tylko z niektórymi jego wystąpieniami dostępnymi na youtube. Na tej podstawie mogę powiedzieć, że wprawdzie wykazuje większą i solidniejszą wiedzę niż x. Grygiel, jednak jego wystąpienia są 
- po pierwsze manipulacją posługującą się fragmentami wiedzy przyrodniczej
- po drugie propagowaniem ateizmu i agnostycyzmu pod zasłoną dymną fragmentów wiedzy przyrodniczej. 
Innymi słowy: koń trojański w Kościele. A nierzadko nawet po prostu oszukuje. 

Dwa przykłady z jednego wykładu na yt (https://www.youtube.com/watch?v=kEttdVlv3gI): 

1. Mówiąc o teorii kwantowej twierdzi, że deterministyczna interpretacja została porzucona i zastąpiona przez powszechnie obecnie przyjętą interpretację indeterministyczną czyli tzw. kopenhaską (Bohr i Heisenberg). Jak można wyczytać już nawet na wiki, jest dokładnie odwrotnie. Już od ok. 1950 ta interpretacja została nawet przez samych fizyków zdemaskowana jako nie mająca podstaw experymentalnych i mająca charakter wyłącznie filozoficzno-aprioryczny. Do tego wniosku doszli nawet byli zwolennicy interpretacji kopenhaskiej jak Landé, tym bardziej krytycy jak de Broglie i Bohm. Innymi słowy: x. Heller albo nie zna stanu fizyki po połowie XX w. albo po prostu oszukuje. 

2. X. Heller twierdzi, że według teologów Pan Bóg nie ingeruje w bieg historii. Nie wiem, jakich teologów ma na myśli, ale na pewno nie są to teologowie katoliccy, ani nawet protestanccy, o ile uznają autorytet Pisma św. Tak twierdzą deiści, a nie teologowie, gdyż to twierdzenie podważa możliwość Bożego Objawienia i tym samym całą teologię. Tak więc po pierwsze jest to kłamstwo co do faktów, po drugie herezja, a właściwie apostazja z punktu widzenia teologii.

1 komentarz:

  1. Tylko wspomnę, że to prawda, że interpretacja kopenhaska jest najbardziej rozpowszechnioną interpretacją wśród fizyków. Każda interpretacja fizyki kwantowej jest tylko interpretacją - ma znaczenie filozoficzne, bo jako że matematyka jest taka sama w każdej interpretacji, to obserwacje empiryczne będą takie same.

    I to jest to raczej rozwój pozytywny a nie negatywny, bo na przykład niedeterminizm zostawia miejsce na wolną wolę. Taka interpretacja jest też przeciwstawiona mechanistycznej koncepcji świata, która koreluje z modernistycznym ateizmem, i z tego co wiem jest przeciwstawiona tradycyjneej teologi katolickiej.

    Do tego najbardziej popularną alternatywą dla interpretacji niedeterministycznych (I często uważaną za jedyną alternatywę, bo inne są niekompatybilne z general relativity) jest teoria wielu światów - szalony wręcz pomysł, że każdemu zjawisku kwantowemu towarzyszy powstanie wielu nowych wszechświatów.

    Polecam tomistę fizyka kwantowego Nigela Cundy. http://www.quantum-thomist.co.uk/home/about.html
    Niedeterminizm ułatwia apologię.

    OdpowiedzUsuń