Zasady komentowania: bez anonimowych komentarzy

Co się dzieje we Mszy św.?

 



Msza św. jest uobecnieniem Ofiary Krzyżowej. Czyli Pan Jezus ofiarowuje się tak samo, aczkolwiek sakramentalnie, czyli pod postaciami chleba i wina. Nie umiera ponownie, lecz się ofiarowuje przez uobecnienie.

Stąd wynikają cuda: pod postacią chleba i wina staje się obecne Ciało i Krew Pana Jezusa, tzn. chleb i wino stają się Jego Ciałem i Krwią. Jest do Ciało i Krew uwielbiona, bo po zmartwychwstaniu. Dlatego może być równocześnie na wielu ołtarzach świata, bo jest już poza prawami natury także co do ilości.

3 komentarze:

  1. Szczęść Boże. Czy można unaobecnienie rozumieć tak, iż golgota/ofiara cały czas trwa (jest poza czasowa). W czasie mszy po prostu przeżywamy dokładnie te same zdarzenia, sprzed 2000 lat. Jest to dlatego cały czas ta sama jedna ofiara. Może, jeżelibyśmy inteligentniejsi moglibyśmy to 'połączenie' z golgotą opisać narzędziami fizyki (oczywiście teraz tych narzędzi jeszcze nie mamy rozwiniętych)?

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego, co pamiętam badania medyczne uznanych cudów eucharystycznych wykazują jednobrzmiąco, że są to fragmenty mięśnia sercowego oraz krew osoby będącej w trakcie agonii, tuż przed śmiercią. Była też mowa o tej samej, konkretnej grupie krwi. Czy można więc mówić tu o ciele uwielbionym, już po zmartwychwstaniu?

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy w Kościele przed SV II była praktykowana komunia święta pod postacią wina dla wiernych? Mam na myśli czasy po Soborze Trydenckim, bo wcześniej chyba była taka praktyka?

    OdpowiedzUsuń