Małżeństwo a dziewictwoSakrament małżeństwa jest przeznaczony dla wszystkich zdolnych do małżeństwa, oczywiście o ile nie wchodzi w grę powołanie do życia w czystości czy stanu duchownego.
Także życie w małżeństwie wymaga zdolności do wstrzemięźliwości, mianowice okresowej. Celem małżeństwa nie jest wyżycie popędu sexualnego, lecz wydanie potomstwa. Celem jedynie drugorzędnym jest "lekarstwo na pożądliwość", przy czym lekarstwo nie polega oczywiście na braku panowania nad pożądliwością. 

Samo fizyczne zachowanie dziewictwo nie jest wartością. Istotna jest motywacja. Generalnie jest też możliwe dziewictwo powodowane egoizmem czy wręcz demonicznym ascetyzmem (jest poświadczone, że Hitler żył w czystości). Dziewictwo jest wtedy stanem doskonalszym od małżeństwa, gdy wynika z wyższej motywacji, mianowice dla Królestwa Bożego, czyli dla służby Bogu i bliźniemu, oraz w oczekiwaniu chwały niebiańskiej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Co to jest przebaczenie?

Należy się modlić o zbawienie duszy dla grzeszników. To nie wyklucza kar doczesnych, lecz ją nawet zakłada, ponieważ one oczyszczają ...