Jakie są tradycyjne przepisy postne?Dla uproszczenia ograniczę się do Kodexu Prawa Kanonicznego z 1917 roku. Wprowadził on pewne uproszczenie i także złagodzenie przepisów postnych.


Kodex odróżnia dwa rodzaje powściągliwości w pożywieniu: abstynencję (abstinentia) oraz post (ieiunium).

Abstynencja zabrania spożywania mięsa oraz pochodnych mięsa (jak rosół), nie zabrania natomiast jajek, mleka i produktów mlecznych (jogurt, sery itp.) a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Do mięsa zaliczane są zwierzęta czworonożne ciepłokrwiste i ptaki, a nie są zaliczane ryby, raki, płazy itp. czyli zwierzęta zimnokrwiste.

Post oznacza, że dozwolony jest jeden posiłek w pełnym sensie (czyli do syta) dziennie. Równocześnie oprócz tego dozwolone są dwa lekkie posiłki rano i wieczorem. Lekkość oznacza, że mogą się składać najwyżej z połowy ilości potrzebnej do sytości. Posiłek pełny może być także wieczorem, wówczas w południe dozwolony jest tylko posiłek lekki.

Podczas gdy papież Benedykt XIV zakazał dodawania do posiłków postnych mięsa i ryb, Kodex odwołuje ten zakaz. To znaczy, że sam przepis postny nie zakazuje spożywania mięsa i ryb. Jest to jednak przedmiotem nakazu abstynencji. Oznacza to w praktyce, że - w przeciwieństwie do wcześniejszych przepisów postnych - w dni samego postu (bez abstynencji), jak w dni powszednie Wielkiego Postu oprócz Suchych Dni oraz piątków i sobót, wolno spożywać mięso.

Kodex odróżnia dni obowiązywania abstynencji i postu równocześnie, samej abstynencji oraz samego postu.

Sama abstynencja obowiązuje w każdy piątek całego roku.

Abstynencja wraz z postem obowiązuje w:
- Środę Popielcową
- piątki i soboty Wielkiego Postu
- Suche Dni (raz na kwartał środy, piątki i soboty)
- Wigilie: Zesłania Ducha Świętego, Wniebowzięcia NMP, Wszystkich Świętych oraz Bożego Narodzenia.

Sam post obowiązuje we wszystkie inne dni Wielkiego Postu aż do popołudnia Wielkiej Soboty. W niedziele tego okresu nie obowiązuje ani abstynencja ani post. Poza Wielkim Postem święta nakazane usuwają post i abstynencję.

Abstynencja obowiązuje wiernych od ukończenia siódmego roku życia. Post obowiązuje od 21-ego roku życia.

1 komentarz:

  1. Jak wygląda spożywanie mięsa gadów w śwoetle przepisów postnych. Czy ma znaczenie, czy gad jest wodny, czy lądowy?

    OdpowiedzUsuń

Co to jest przebaczenie?

Należy się modlić o zbawienie duszy dla grzeszników. To nie wyklucza kar doczesnych, lecz ją nawet zakłada, ponieważ one oczyszczają ...